שם הכותב: תאריך: 18 מאי 2013

בשנת 1972 חזר מוחמד יונוס למדינתו בנגלדש אשר הוקמה חודשים ספורים לפני כן. בשנים ההן, המדינה סבלה מבצורת קשה שפגעה קשות בכלכלה שהתבססה ברובה על גידולים חקלאיים. יונוס, שהיה פרופסור לכלכלה בארה"ב, החליט לבצע סיורים בכפרים ולסייע כמיטב יכולתו לשיפור הכלכלה. מפגש מקרי עם נשים אשר ייצרו רהיטי במבוק התניע תהליך שיוביל ליסודה של הכלכלה החברתית (המודעת) ושינה את כל התפיסה הכלכלית בעולם השלישי.

אז איך הכל התחיל?

פרופסור יונוס נולד בשנת 1940 באימפריה ההודית, שנשלטה עד לשנת 1947 ע"י האימפריה הבריטית. מוחמד נולד כשלישי מבין 9 אחים וכבר בגיל צעיר התבלט בלימודים, למרות הקושי הכלכלי של משפחתו. לאחר שסיים את לימודי התואר השני הגיש מועמדות לתכנית פולברייט, תוכנית אשר מעניקה מלגת לימודים ושהייה בארה"ב. בזכות קבלת המלגה סיים פרופ' יונוס את לימודי הדוקטורט שלו באוניברסיטת ונדרבילט ונשאר ללמד בארה"ב.

בשנת 1972, כמה חודשים לאחר קבלת העצמאות של בנגלדש, החליט לחזור למדינתו ולקחת חלק בבנייתה. באותם שנים החלה בצורת קשה אשר גרמה לתמותה של 5 מליון בני אדם ב-15 השנים הבאות. יונוס, שהיה מבוסס באופן יחסי ליתר התושבים (בנגלדש הייתה ועדיין אחת מ-50 המדינות העניות בעולם), היה יוצא לסיורים בכפרים על מנת ללמוד מהם על בעיותיהם ולנסות ולהעניק קצת מניסיונו למשפחות המתגוררות בכפר.

באחד הסיורים, בשנת 1974, הוא פגש קבוצה של נשים אשר יצגה 42 משפחות בכפר שהעלתה בפניו בעיה: הנשים מתמחות בייצור רהיטי במבוק, אך אינן יכולות להרשות לעצמן לרכוש את חומרי הגלם ולפיכך אינן יכולות לעבוד. יונוס, שהתרגש מהסיפור, החליט באותו הרגע לתת את כל הכסף שהיה בארנקו – 27$ – ולחלק אותו ל-42 המשפחות. לתדהמתו, לאחר תקופה קצרה, החזירו הנשים את הסכום במלואו!

מוחמד יונס הכלכלה החברתית

המקרה הזה הוביל את פרופ' יונוס לחקור מדוע לא לוו הנשים כסף קודם לבואו על מנת לרכוש את חומרי הגלם, וגילה כי אין בנק אשר מוכן להעניק להן הלוואה בשל הסיכון הגבוה שלה. יונוס הבין את הכלל הבסיסי בכלכלה חברתית – אנשים עניים לא רוצים נדבות, הם רוצים שיתנו להם לעבוד ולהגיע לעצמאות כלכלית. הוא החליט לתת פתרון לאנשים הללו ובשנת 1976 הצליח לקבל הלוואה מהמדינה לפתיחת בנק ניסיוני, אשר יעניק הלוואות זעירות (מיקרו-קרדיט) בחבל ג'וברה בבנגלדש.

הניסוי ששינה את העולם

עד שנת 1982 הבנק נתן הלוואות ל-28,000 אנשים ושמר על יחס החזר חוב גבוה, אשר אפשר את הקמתו של בנק Grameen ("הבנק הכפרי" בבנגלית) שמטרתו מתן מיקרו-הלוואות לכלל תושבי בנגלדש. עד לשנת 2011 העניק הבנק 10.89 מיליארד דולר בהלוואות קטנות למעל ל-9 מליון לווים, ושומר על יחס של 97% החזר חוב (גבוה מכל יתר הבנקים בעולם).

הבנק שהקים עזר להקטין את התלות של בנגלדש בחקלאות, ממשיך להקטין את אחוזי העוני במדינה בממוצע של אחוז לשנה (כיום עומד שיעור העוני על פחות מ-40% לעומת 74% ביום הקמתה) ומסייע לשמירה על קצב צמיחה של 6% בחמש השנים האחרונות.המודל שהקים יונוס מתקיים היום ב-100 מדינות מתפתחות ואפילו במדינות מפותחות דוגמת ארה"ב, כאשר רובם שומרים על הדגש כי מרבית ההלוואות ילכו לנשים (עד היום 94% מההלוואות ניתנו לנשים) ויעודדו יוזמה בקרב האוכלוסייה. היום, עומד יונוס בראש הוועדה של האו"ם לעידוד יזמות בעולם, והבנק שהקים התפרס לענפים נוספים: מזון (בשיתוף עם "דנונה") , חקלאות, תקשורת ועוד.

מוחמד יונס אבי הכלכלה החברתית

בשנת 2006 החליטה ועדת פרס נובל להעניק לפרופ' מוחמד יונוס ביחד עם בנק גרמין, את פרס נובל לשלום בזכות "מאמציהם לעידוד יזמות כלכלית וסוציאלית בעולם". בזכייה זו הפך הבנק לגוף למטרת רווח היחיד בהיסטוריה (עד עתה) שזוכה בפרס נובל.

צפו בהרצאתו של של מוחמד יונס

הבנק החברתי בישראל

מטבע הדברים הנושא בישראל פחות מפותח, אך עדיין ניתן למצוא גופים אשר פועלים ברוחו של פרופ' יונס. כאשר הם מסייעים בעיקר לאוכלוסיה המוחלשת ביותר בחברה – נשים ערביות:
1) קרן קורת – עמותה ישראלית אשר הוקמה בשנת 1994 במטרה לסייע לאוכלוסיות שאינן מסוגלות לקבל אשראי בנקאי לפתיחת עסק (המימון ניתן ע"י תורמים מחו"ל). העמותה מתמקדת בעיקר בעסקים קטנים ובינוניים (ניתנות הלוואות החל מ-100,000 ₪)
2) KIVA – קיוה (תקווה בסווהילית) הינו ארגון בינ"ל אשר פועל כמלכ"ר ומאפשר לאנשים במדינות מפותחות להיות המממנים של ההלוואה. אנשים ממדינות מתפתחות מפרסמים את מטרת הבקשה ואנשים מכל העולם יכולים להקצות סכומים קטנים של $25 ללווים ברחבי העולם כאשר האתר מתפקד כמתווך בלבד. הלוואות מסוג זה שימשו בעבר גם משפחות בישראל (בעיקר בדואים בדרום).

שתי הקרנות הללו מתבססות על עיקרון חשוב בכלכלה שאומר שלכסף שלך ערך שונה בכל מקום בעולם ועל כן מאפשר לתת מענה לצרכים של מדינות מתפתחות/ אוכלוסיות מוחלשות ע"י גורמים חיצוניים ומאפשר גם לכם לקחת חלק. בנקים כאלה קמים בכל רחבי העולם ומהווים חבל הצלה חזק יותר מאשר ארגוני הסיוע הבינ"ל, אבל בעיקר מאפשרים ללווים להתפרנס בכבוד.

בנק לאומי וקרן קורת (KIEDF) השיקו היום תוכנית לפיתוח כלכלי בנגב ובגלבוע

בנק לאומי וקרן קורת (KIEDF) השיקו היום תוכנית לפיתוח כלכלי בנגב ובגלבוע

תגובות סגורות.