שם הכותב: תאריך: 20 נובמבר 2013

 חברות שונות מגייסות הלוואות ע"י מכשיר אגירת החוב. השם איגרת חוב נולד מכך שבעבר לווים קיבלו "איגרת" שמעידה על חוב החברה . כיום כבר איננה מופקת אותה איגרת והחוב נרשם ברשות לניירות ערך לטובת המלווה. בתמורה לאותה הלוואה יכולים לקבל קופונים תקופתיים ובסוף התקופה פריעת הלוואה. לאחרונה נתקלתי במכשיר בסגנון ובתכלית שלא הכרתי, איגרת חוב למטרה חברתית. לדעתי המכשיר יכול לפתור כמה בעיות שיישרו את קו הזינוק של אלפי ילדים/ קשישים ועוד קבוצות שונות באוכלוסייה.

איגרת חוב חברתית: אג"ח חברתי הינו מכשיר השקעה לפיו המדינה/ חברה לווה כסף מהציבור. לרוב באג"ח מסוג זה המדינה היא הגוף המנפיק, אבל לא מן הנמנע שגם גוף עסקי גדול יהיה המנפיק. האיגרת הינה אגרת חוב רגילה, דהיינו הגוף המנפיק מתחייב להחזיר למשקיע תגמול על הכסף שהלווה. ההבדל הגדול באגרת חוב מסוג זה, שהמיזם עבורו מתבצעת ההלוואה הינו חברתי! התשואה "נעה" באופן ישר ביחס לעמידה ביעדים החברתיים שלפיהם הונפקה האיגרת.

Landing page image for: Savings bonds

המודל החל באנגליה, בעקבות דו"ח שפרסמה ועדה ממשלתית, שחיפשה דרכים לעידוד השקעות חברתיות. ב-18 במרץ 2010, שר המשפטים באנגליה ג'ק סטרו הכריז על איגרת חוב לשש שנים עבור כלא פטרבורו. האיגרת שירתה אסירים שעומדים להשתחרר ב- 12 החודשים הקרובים.  המימון התבצע ע"י אג"ח חברתי המגיע ממשקיעים והכספים שגויסו שימשו עבור שיקום האסירים. תשואת המשקיעים בעקבות שיקום האסירים תימדד לפי הישגים לאחר השחרור. המטרה למנוע חזרתם לבתי הכלא השונים. סכום ההשקעה, שגויס ע"י המיזם הינו קרוב ל- 5 מליון ליש"ט. פרופיל המשקיעים בפרויקט זה רובו ע"י משקיעים מוסדיים פילנתרופים. תקופת ההחזר תחל ב2015 , במידה ופרויקט השיקום יצלח האג"ח תניב תשואה של 7.5% לשנה.

  גיוס כספים למטרות חברתיות ע"י המכשיר התבצעו לאחרונה גם בארה"ב ובאוסטרליה. תקציב ארה"ב לשנת 2012 כלל בתוכו הקצאה של כ- 100 מיליון דולר, שמיועדת להנפקת אג"ח לפרויקטים חברתיים. הנפקת האיגרות אמור לממן תוכניות חינוך, עבריינות נוער וילדים, השמה מקצועית ושילוב אוכלוסיות מיוחדות בקהילה. באוסטרליה החל מיוני 2013 הונפקו איגרות חוב חברתיות המשרתות מטרה לתמיכה משפחתית כוללת למשפחות קשות יום. במסגרת הפרויקט גויסו עד כה כ- 10 מיליוני דולרים.

הגיע הזמן שגם אנחנו נהיה חלק מ"המפכה". מעבר למחירי הדיור הגואים, ניתן לראות שנקודת הפתיחה של אוכלוסיות שונות איננה שווה ובעזרת מכשיר זה ניתן לעודד השקעה באוכלוסיות חלשות. לאחרונה נעשה מאמץ להקמת "בנק חברתי בישראל", לצערי הבנק איננו עונה על התועלת, שאיגרת חוב  מסוג זה מייצרת. הבנק אמנם בעל תועלת חברתית, אך מטרתו לספק עמלות ותנאי אשראי נוחים יותר. אמנם אפשר לראות במיזם "ירית פתיחה" למיזמים מסוג זה אך לדעתי האישית המטרה החברתית פחות ניכרת בו. לדעתי ניתן לפתח את תחום החינוך ותחום הספורט ולאפשר לאוכלוסיות חלשות למנף את עצמם. בתור אדם שתרם מעצמו לא מעט עבור ספורטאים מעוטי יכולת או בעלי קשיים ונכויות בתחום הטניס, אני יודע שאין הרגשה טובה יותר מהנתינה ומהידיעה שבלעדיך זה לא היה קורה. אין ספק שמכשיר מסוג זה ייתן כוח של אלפי מתנדבים בעזרת השקעה בודדת. הספורט והחינוך הם הערכים העליונים ושם צריכים להיות מושקעים מירב תשומת הלב!

בישראל 2013, עדיין לא קמה המדינה או חברה כלשהי שהשכילה להשתמש במכשיר זה. גם אתם שם מול מסך המחשב יכולים להשפיע, בואו נדאג יחד שהמסר יועבר ורעיון האג"ח החברתי יגיע לישראל!  קניית יח' אג"ח אחת תוכל לשנות מציאות חיים עבור האחר!

תגובות סגורות.