שם הכותב: תאריך: 16 מרץ 2016

בחודשים האחרונים עסקתי במחקר אקדמי מעמיק בנושא הותיקים בארץ ובעולם, ובחנתי היבטים שונים שלו, ביניהם תעסוקה, שיווק, חדשנות וטכנולוגיה, כמו גם טיפול רפואי ונפשי למבוגרים ולמטפליהם. המצב הדמוגרפי המשתנה בעולם, לפיו אחוז המבוגרים באוכלוסיה עולה בהתמדה (יפן וגרמניה הן דוגמאות בולטות לכך, אך הדבר נכון באופן גלובאלי, כולל בישראל), גורם לממשלות, עסקים, אקדמיה וקהילה לעשות "חישוב מסלול מחדש" בכל הקשור ל"ותיקים", ולהשקיע בחשיבה ועשייה עבור הגיל השלישי והרביעי, אשר למעשה יקדמו וישרתו את האינטרסים של שני הצדדים.

Untitled

כחלק מהמחקר השתתפתי בכינוס הדו שנתי של האגודה הישראלית לגרונטולוגיה – "זיקנה – העתיד של העתיד". בכנס נכחו אנשי מקצוע מגוונים, ביניהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, גרונטולוגים, וחוקרים מהאוניברסיטאות והמכללות השונות בארץ, כמו גם עובדי ביטוח לאומי, מנהלי ארגונים ועמותות שונות. ההרצאות היו מגוונות בהתאם, ונגעו בפנים שונים של הזקנה בעידן המודרני, כמו גם התייחסות למשפחות ולמטפלים. לפי הנתונים שהובאו, כיום בישראל כ- 11% מהאוכלוסיה הם בני 65 ומעלה, וב- 20 השנים הקרובות האוכלוסיה המבוגרת צפויה רק לצמוח ולגדול עוד יותר. באחת ההרצאות אף עלתה הטענה כי קיים סיכוי גבוה לכך שהילדים של היום יחיו עד גיל 150. בישראל של היום נוצר מצב שבני ה- 60-70, המכונים "המבוגרים הצעירים" הם אוכלוסיה חזקה, משפיעה ופעילה פוליטית וחברתית. הם שואפים לתרום לחברה ולסביבה, וחלקם הגדול עדיין עובדים או מתנדבים. מאידך, הזקנים יותר בני 90-100, עומדים מול אתגרים קשים של ירידה תפקודית וקוגניטיבית. לצערינו, יש בארץ הרבה "זקנים שקופים", שחיים בחסר ומצוקה כלכלית, חולי דמנציה ואלצהיימר ובעלי מוגבלויות, השרויים בדיכאון. בתווך מצויים בני ה-80 שיכולים להשתייך למי מהקבוצות לפי המוטיבציה והאוריינטציה לאיכות וסגנון חיים של כל פרט, בהתאם למצבו הפיזי, תפיסותיו, והתנהלותו. עלינו מוטלת החובה לדאוג לכל הקבוצות שנמנו, ולקדם עשייה משמעותית שתפעל למען רווחתם של כלל קבוצות המבוגרים. ראשית, עלינו לוודא שכולם חיים בכבוד הראוי ובתנאים מתאימים. בנוסף, עלינו לתת את ההזדמנות והאפשרות לאותם מבוגרים ש"כוחם עדיין במותנם", כך שיוכלו למצות את הניסיון, הידע והכישורים שצברו במשך שנות חייהם, ואף יוכלו לתרום בחזרה לחברה בה הם חיים ולחוש משמעותיים. בכנס נכחו שר הרווחה חיים כץ והשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל, אשר פועלים ומקדמים שינויים ויוזמות, והציגו פרוייקטים שונים המקודמים בימים אלו למען אוכלוסיית המבוגרים בארץ.

פרופ' קורל ריף מאוניברסיטת ויסקונסין, אורחת הכבוד בכנס, הרצתה בנושא 'הזדקנות פעילה ומשמעותית', והדגישה את חשיבות הצמיחה וההתפתחות של המבוגרים כחלק מתחושת "משמעות בחיים", המיטיבה עם המבוגר הן מבחינה אישית נפשית והן מבחינה פיזיולוגית תפקודית, ובאופן מדעי מפחיתה סיכונים למצבים פיזיים קשים ולמוות.

Untitled

בהרצאות השונות וב'שולחנות העגולים' שנערכו, שבו וחזרו מספר תימות מרכזיות בנוגע להתייחסות ל"ותיקים": חשיבות מתן התחושה לאזרח הותיק על היותו בעל ערך ומשמעות, הן מבחינת המשכיות תעסוקתית והן מבחינת תרומתו לקהילה; חשיבות קידום השלומות  (wellbeing) ואיכות החיים של האזרח הותיק, ודאגה לכך שלא יחווה תחושת בדידות;  חשיבות הבריאות הפיזית והרווחה הנפשית של האזרח הותיק; חשיבות הטכנולוגיה (אינטרנט ורשתות חברתיות) בחיי הפנאי של "המבוגרים החדשים".

אחת מההרצאות שהותירה אצלי חותם היתה הרצאתו של פרופ' איסי (ישראל) דורון, מאוניברסיטת חיפה, משפטן ומומחה בתחום האתיקה והזקנה, שהרצה בנושא זקנה ואקדמיה, בדגש על מעורבות קהילתית של מבוגרים ויצירת מיזמים משותפים בין סטודנטים וותיקים. בכנס נחשפתי למגוון יוזמות שיוצרות גשר בין הצעירים בארץ לבין הותיקים, ביניהן: פרוייקט "כאן גרים", שבו סטודנטים מתגוררים אצל אזרחים ותיקים; פרוייקט "מישהו לגלוש איתו" בחסות אינטל, שמטרתו קירוב אזרחים ותיקים לטכנולוגיה מתקדמת ע"י הקניית ידע ומיומנויות בשימוש מחשב ואינטרנט; תכניות ופרוייקטים עירוניים של מטפלים קהילתיים – צעירים לאחר שירות צבאי.  בעיניי, המפגש הבינאישי והבין-דורי הזה הוא מרתק ומעצים את שני הצדדים.

באופן אישי, החלטתי לעשות מעשה ב"חלקת האדמה הקטנה שלי", ובמקביל לכתיבת המחקר שלי, בחרתי ליצור בעצמי מתנות ייחודיות לסבתות המיוחדות שלי (כל אחת בדרכה) – אחת בארץ ואחת באוסטרליה הרחוקה, ולהדגיש בפניהן עד כמה הן חשובות לנו- למשפחה ולחברים, עד כמה הן נשים חזקות, שבפועלן במשך שנות חייהן היוו ועדיין מהוות מקור השראה לסובבים אותן. כשחשבתי והתלבטתי מה קונים לאישה ליום הולדת 80 או 90, חשתי שמתנה חומרית לא תוכל לבטא את מה שאלבום מעוצב, שהוכן במו ידיי, וכולל בתוכו שלל רגעים קסומים ונוסטלגיה מרובת שנים, יוכל להעניק.

Untitled

אני מזמינה גם אתכם – אינדיבידואלים או עסקים, להשקיע לרגע מחשבה ב"ותיקים" שבחייכם, ולראות היכן אתם משתלבים בעשייה הכל כך חשובה הזו למען כלל אזרחינו הותיקים.

תגובות סגורות.