שם הכותב: תאריך: 21 יוני 2016

בעל עסק קטן? עצמאי? אל תצפה מהתאגידים הגדולים לעזור לך להתקיים.

שמי דניאלה וסילב, בת 28, עובדת כעצמאית קרוב ל-5 שנים.

בגיל 15 התחלתי ללמוד עיצוב גרפי, עם השנים התמקצעתי בתחום יותר ויותר. חבל שלא ידעתי אז שההשתלבות בשוק העבודה כמעצבת יהיה כל כך קשה…

בשנת 2012 פתחתי ברשויות המס "עוסק פטור" על מנת שאוכל לעבוד עם חברות גדולות

למרות שאני כבר נמצאת בתחום לא מעט שנים, חברות גדולות עדיין מוצאות לנכון לזמן אותי לעבודה של חצי יום, ללא תשלום כמובן, ואז לעדכן אותי אם הם מוכנים לעבוד איתי. מבחינתם זה מקובל, ואני… אני כבר קיבלתי את המצב כמצב נתון ומקובל.

כן שמעתם נכון, להגיע למשרד, לעבוד חצי יום בחינם ויותר מזה, גם לשלם על הדלק ועל החניה, ורק לאחר מכן הם מודיעים לי אם התקבלתי או לא!

בסופו של דבר, התקבלתי לעבודה. התחלתי להגיע למשרד הפרסום מספר פעמים באותו החודש. בכל יום עבדתי מ-9:00 עד 18:00 (לפחות), תלוי במידת הצורך של המשרד וברמת העומס הקיימת באותו יום.

בסוף החודש הגיע השלב בו המשרד היה צריך להעביר לי משכורת. לצערי, הבנתי שחברות גדולות מתייחסות לפרילנסרים כמו אל הספקים שלהם, והתשלום הוא שוטף +60.

בחודשים הראשונים עבדתי כפרילנס. עבדתי שעות על גבי שעות, אבל לא היו לי הכנסות…

הרבה תאגידים היום מעדיפים להעסיק עצמאים / פרילנסרים, כיוון שהם אינם נדרשים לשלם להם ביטוח לאומי, פנסיה, דמי אבטלה וכו'… אך בכל זאת כאשר מגיע שלב התשלום, הצ'ק הינו שוטף +60. דבר המייצר בעייתיות רבה ומקשה על קיום של עסקים עצמאים כמוני בשוק העבודה.

ss

לפני כשנה, סיימתי תואר ראשון בעיצוב פנים. כיום אני סטודנטית לתואר שני למנהל עסקים. היה לי מאוד קשה ללמוד ולהתפרנס במקביל. בנוסף לפרויקטים של הלימודים והעבודות המרובות שהתואר דרש ממני, הייתי צריכה לעבוד במספר מקומות במקביל כדי שאוכל להשיג משכורת נורמלית שתשלם לי את שכר הדירה והמחייה.

הקושי בלהיות עצמאי הינו ביכולת להיות מחושב מבחינה כלכלית קדימה, כלומר להשיג משכורת יציבה לאורך זמן ובצורה סדירה, בלי חודשים "מתים" ללא משכורת. חודשים "מתים" אלו יכולים להפיל אותי, ואני בקלות עלולה למצוא את עצמי ללא הכנסה ובסכנה של סגירת העסק.

לא רק התאגידים הגדולים מתייחסים ב"זלזול" כלפי עצמאיים. גם היחס של לקוחות פרטיים, שפונים ישירות אלינו הוא שונה. משום מה, כאשר פונים ישירות לאדם שלמד ועבד בתחום שנים רבות, יותר קל לבקש ממנו "הנחה" או "עבודה מהירה יותר" מאשר ממשרד מסודר. יש תחושה לפעמים שלקוחות שפונים לעצמאים חושבים שאנחנו עובדים עליהם והכל עובד נורא מהר ובלחיצת כפתור, והכסף שהם משלמים לנו תמיד יקר מידי (הרי אנחנו עובדים מהבית). התפיסה שלנו כחברה כלפי פרילנסרים צריכה להשתנות. לקוחות רוצים לקבל עבודה טובה במחיר סביר, ולא כל לקוח יכול להרשות לעצמו להעסיק משרד פרסום. כאן בדיוק נכנס העובד העצמאי שנותן את המענה הזה, ובכל זאת החברה מנסה להוריד אותנו יותר ויותר נמוך.

בכתבה שהתפרסמה בדה מרקר נכתב: " אשראי פלוס 90 יום ועד עד אשראי פלוס 180 יום. כתוצאה מכך, עסקים קטנים נמנעים מלהשתתף במכרזים ממשלתיים, וחלקם נקלעים למצוקה קשה, עד כדי קריסה, לאור דחיית התשלומים." אפשר להתרשם כמה הנושא חשוב ומשמעותי לכלכלה הישראלית. ה"תאגידים" צריכים לחשוב על העצמאים / העסקים הקטנים כחלק חשוב מההתפתחות של התאגיד ולא כגוף חיצוני שלא משפיעה עליו.

חלק מאוד משמעותי ולא פחות חשוב הינו הדאגה לחסכונות והפרשות לפנסיה וביטוחים. כפרילנסרים או עצמאים אתם נהנים מחופש ששכירים לפעמים חולמים עליו, אין לכם בוס או מעסיק קבוע אבל גם אין מישהו שדואג לכם לפנסיה. כיום יש מודעות יותר גדולה לעניין הזה וחשוב לפנות לגורמים מקצועיים כדי שיוכלו לסייע בנושא.

כולי תקווה כי לאור שינוי התפיסה שחלה בתקופה האחרונה, יהיה יותר קל לעצמאים להתקיים להתפתח ולהגיע לממדים של תאגידים.

תגובות סגורות.