שם הכותב: תאריך: 16 דצמבר 2013

לפני שהתחלתי את לימודיי לתואר שני במנהל עסקים במכללה למינהל, לא ידעתי על קיומו של ה"עולם" הזה שנקרא אחריות תאגידית. משהתחלתי את הקורס – "סוגיות באחריות תאגידית" נחשפתי לתחום צעיר אך מפותח ומעניין, שמטרתו בעיני היא למעשה ליצור עולם טוב יותר (פנים וחוץ ארגוני) עבור אותם תאגידים וחברות הפועלות בכל רחבי העולם.

היות ואחריות תאגידית איננה חובה, והיא איננה נכללת בחוק או מחויבת באופן כזה או אחר בחברות ובתאגידים, אני מוצא את עצמי תוהה לא פעם משיעור לשיעור האם מדובר באקט ציני עסקי בלבד מצדם של התאגידים והחברות, או שמה מדובר בעשייה טהורה ואמיתית של רצון טוב.

מצד אחד מדובר בחברות ותאגידים (חלקם אף פרטיים) שמטרתם היא עשיית רווחים. זו מהות העסק, לשם כך הוקם העסק, ולשם הוא חותר, דבר מקובל ותקין בעולם שבו פועלת כלכלה חופשית.

מן הצד השני, החברות והתאגידים לא מתקיימים בתוך חלל ריק, והם פועלים במערכת מורכבת ומסועפת מאוד, מערכת כזו בו הם משפיעים ומושפעים מהמון גורמים סביבתיים ובדיוק מכאן נובע הביקוש לאחריות תאגידית.

המרכז לאחריות תאגידית

באותם תאגידים המפעילים אחריות תאגידית אני תמיד תוהה האם הבחירה של אותו תאגיד היא באמת מתוך עשייה למען עולם טוב יותר ודאגה אמיתית, או רק מתוך רצון לייצר תדמית חיובית בתוך אותה סביבה בה הם פועלים, תדמית כזו שתוביל לעלייה ברווחים ולמעשה תקדם את המטרה העיקרית שלשמה היא קיימת.

מן הצד השני, אני מהרהר האם אותם "אנשי אחריות תאגידית" שמקדמים ודורשים את הפעלת ויישום האחריות התאגידית באותן חברות ותאגידים, חיים במציאות מנותקת מן העולם? מציאות כזו שחושבת באמת ובתמים שאותם תאגידי ענק שמייצרים הון עתק צריכים להתעניין בכל הגורמים איתם הם באים במגע, לדאוג להם, להיות הגונים, טובים וירוקים כלפיהם, להשקיע משאבים של זמן, כסף, פיתוח וכו' עבור דאגה של התאגיד לסביבה.

אחרי שהתחבטתי המון בתהיות הללו הגעתי למסקנה שבסופו של יום, לא ממש משנה האם לאותן חברות ותאגידים שנוהגות באופן התואם את האחריות התאגידית, באמת אכפת או לא מעומקי ליבם. זוהי העשייה ברוכה כל עוד היא מתקיימת כראוי ועושה טוב לכולם- מן הצד האחד לחברות והתאגידים שמגדילים את הרווחים שלהם בעקבות אותה תדמית חיובית בעיני הסביבה בה היא פועלת, ומן הצד השני לסביבה שנהנית מדאגה ואכפתיות שלא הייתה קודם לכן.

תגובות סגורות.