שם הכותב: תאריך: 07 פברואר 2013

לראשונה בישראל, רשות מקומית פרסמה דו"ח אחריות תאגידית. בסוף דצמבר האחרון הוצג דו"ח אחריות תאגידית-עירונית של עיריית ראשון-לציון בראשותו של ראש העיר ובכירים נוספים. עיריית ראשון-לציון הצטרפה בכך לארגונים עסקיים וציבוריים מובילים בארץ ובעולם המאמצים את עקרון השקיפות כחלק מרכזי מתפיסת הניהול שלהם. חיה ברנפלד, סמנכ"ל העירייה, הובילה את תהליך כתיבת הדו"ח, אשר נכתב בסיוע חברת Good Vision, יועצים לאחריות תאגידית ובהתבסס על הנחיות ה- GRI (ארגון ללא מטרות רווח המפרסם הנחיות מומלצות לדיווח אחיד ובכך, מקדם קיימות כלכלית, סביבתית וחברתית).

דוח אחריות עירונית 2011 ראשון לציון

הבחירה של עיריית ראשון-לציון לפרסם דו"ח אחריות תאגידית-עירונית הינו מאפיין של רשות מקיימת (sustainable city). מדובר ברשות בה רמת החיים של האזרחים מבוססת על כיבוד גבולות יכולת הנתינה וההתחדשות של הטבע, צדק חברתי, כלכלה בת-קיימא, דאגה לבריאות והקפדה על איכות הקרקע, האוויר והמים. עירייה שמבצעת בשקיפות תהליכי ניהול סביבתיים במוסדותיה, משמשת דוגמא ויכולה להשפיע על עשייתם של תושביה וערים נוספות. מידע נוסף על רשות מקיימת אפשר לראות בהרצאה שהועברה ב- TED.


דו"חות אחריות עירוניים נעשים בעולם מזה מספר שנים וערים רבות מפרסמות דו"חות לאחריות עירונית. הבולטות שפרסמו דו"ח מסוג זה הן מנצ'סטר באנגליה ומיניאפוליס בארה"ב. בארץ לעומת זאת, התפיסה וההבנה סביב הצורך בקיום דו"ח אחריות תאגידית עבור ארגונים ועבור רשויות מקומיות בפרט, נמצא בתהליך ראשוני. ניתן לראות זאת לנוכח המדד שערכה עמותת שבי"ל (שקיפות בינלאומית-ישראל) בנושא זמינות מידע בשלטון המקומי.

במדד נבחנו 15 ערים גדולות (בין היתר גם עיריית ראשון לציון) והתגלה כי הרשויות בערים הגדולות בישראל אינן מפרסמות נתונים חשובים לציבור כגון: קבלת מענקים ותמיכות, שינו בהקצאות של מבני ציבור ותוצאות מכרזים והקריטריונים לזכייה בהם. עיריות רבות משקיעות ועושות מאמץ רב לפרסום נתונים כמתחייב בחוק חופש המידע אך הדרך עודנה ארוכה.

הכפפה שהורמה על-ידי עיריית ראשון לציון צריכה להוות אבן דרך עבור יתר הרשויות המקומיות בארץ ולעודד לפעול באופן דומה. לא רק זאת, מומלץ ורצוי לעגן פעילות מסוג זה בחוק ובדרישות הסף מרשויות מקומיות.


אולי יעניין אתכם גם:

רשימת חברות וארגונים בארץ המפרסמים דוחות אחריות תאגידית, כפי שפורסם בחברת Beyond Business, חברת ייעוץ המסייעת לעסקים בפיתוח אחריות חברתית-סביבתית.

תגובה אחת עד כה.

  1. אם מישהו מעוניין בדוח עצמו ניתן לפנות לדנה במשרדנו http://www.gooodvision.co.il