שם הכותב: תאריך: 05 ינואר 2015

מניחה שכולנו נתקלנו לפחות פעם אחת בסיפור מרגש שקשור לצה"ל וגרם לנו להרגיש גאווה וכבוד לארגון. לאחרונה, שמעתי על סיפור שכזה שהשפיע עליי עמוקות . לפני מספר חודשים שכנה חדשה הגיעה לבניין המגורים שלי. היא נראתה חמודה מאוד, זרה, מדברת עברית קלוקלת וציונית- מאוד ציונית. מסתבר, שהשכנה הזו היא דנית והגיעה לפני מספר שנים למדינת ישראל לבדה, מתוך רצון להתגייס לצה"ל ולעזור למדינת ישראל. היא גרה בקיבוץ, למדה באולפן ועברה תהליך גיור וגדנ"ע. לפעמים היה לה לאורך התהליך קשה, בודד ומתסכל אבל… הייתה לה את המשפחה המאמצת שצה"ל מצא לה, בחגים היא הייתה מקבלת מתנה מצה"ל והיו לה שיחות לחו"ל למשפחתה שצה"ל דאג לספק לה – מישהו דאג לה.

ללא שם

כיום, היא אחרי שירותה הצבאי וצה"ל סייע לה במציאת עבודה בסוכנות היהודית. במילים אחרות- היא מייחצנת את מדינת ישראל בתפוצות. היא סוגדת לצה"ל ומרגישה שארגון כה גדול שמטרתו- הגנה, הקדיש מאמצים רבים (זמן וכסף), לקח אחריות וסייע לה לבנות את נתיב החיים שלה לה (וכמובן שבכך מסייע לקהילות שלמות).

בעצם, הסיפור של שכנתי וסיפורים מרגשים נוספים עליהם אנו שומעים בחיי היומיום בחדשות ובעיתונים, חושפים שני צדדים לצה"ל. אמנם ההגדרה היבשה של צה"ל היא גוף במדינת ישראל העוסק בנושא מהותי ביותר של המדינה – הגנת תושביה ושמירה על חייהם ובטחונם.  אך צה"ל הוא גם צבא העם- אחראי על מספר משימות לאומיות בתחום כוח האדם כמו: גיור ועלייה, שילוב נשים במערכת לקידום השוויון, שילוב נוער דל אמצעים באוכלוסייה ועוד. אפשר להיחשף ל"ג'ינגול" בין שני הצדדים הללו למשל בעת בקשות צה"ל להרחבת התקציב השנתי. בסופו של דבר ה"ג'ינגול" צריך להוביל לתוצאה מכריעה. למשל, כשצה"ל נדרש לקצץ מתקציבו פעמים רבות.

קיימים וויכוחים בלתי פוסקים על מטרתו הראשית ועיסוקו המרכזי של צה"ל: האם צה"ל הוא צבא מקצועי או צבא העם? האם צה"ל הוא צבא נלחם או צבא מחנך? כיום לדעתי, התשובה היא גם וגם ואף ניתן לראות כי לעיתים צה"ל נותן משקל רב לתחום החינוך בכך שממנו הוא לא מקצץ.

"זכור מאין באת ודע לאן אתה הולך", לדעתי אסור (הן לנו כבני אדם והן לגופים ופירמות) לשכוח מאין באו ולאיזו מרה הוקמו (בהקשר החברות) אך בעיקר אסור לשכוח לאן הפנים מועדות. מטרתו הראשית של צה"ל והסיבה שעבורה צה"ל הוקם היא להגן אך, אנו נוכחים וגאים לשמוע שפני צהל גם מועדות לחנך, לדאוג ולהציב רף מוסר.

צה"ל – באתיקה לא מקצצים.

תגובות סגורות.