שם הכותב: תאריך: 21 ספטמבר 2015

בעודי יושבת ומקשיבה להרצאות המרתקות והמגוונות שהועברו בכנס TheMarker לכלכלה שיתופית עלתה בי המחשבה- למה זה לא קרה כאן קודם?

unnamed

לפני שאסקור בקצרה את הכנס שהתקיים בתחילת ספטמבר האחרון, קצת הקדמה על המושג כלכלה שיתופית או באנגלית- Collaborative / Sharing Economy. על-פי הגדרת וויקיפדיה מדובר ב "קבוצה של מוסדות חברתיים וכלכליים המאפשרים גישה משותפת למוצרים, שירותים, יכולות ועוד. כך ניתן להעצים בני אדם ומתאפשר שימוש חוזר בעודף קיים של משאבים ושירותים. כאשר יש שיתוף במידע אודות מוצרים, ערך המוצרים עולה עבור עסקים, הקהילה ובני האדם".

או במילותיו של איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker, עם פתיחת הכנס – אם כל אחד מאיתנו היה מצרף נוסעים נוספים לנסיעה השגרתית לעבודה, היו פחות פקקים כל בוקר וערב.

ועכשיו לכנס עצמו-

הכנס כלל בין היתר שיחה בין סמי פרץ, העורך הראשי של TheMarker עם תמר יסעור, ראש החטיבה הבנקאית של בנק לאומי סביב היערכות הבנקים להתפתחותה של הכלכלה השיתופית. תחום זה כולל בין היתר הלוואות P2P כדוגמת eLoan ובלנדר אשר יוצרים כלכלה הרבה יותר דמוקרטית לפי דברי פרץ, כלכלה בה המשאבים יותר מבוזרים אצל הפרטים ולקוחות הקצה, במקום ריכוז משאבים בקרב התאגידים. לפי יסעור, לאומי נכנס לתחום כדי להיות המאיצים ולא המשתרכים מאחור. נעשים הרבה דברים מוצלחים יותר מחוץ לבנק המסורתי והם רואים את כל ה"שיבושים" הללו כהזדמנויות בעזרתן ניתן לענות על צרכים חדשים. בשיחה עלה גם כן הצורך בשקיפות מלאה, שקיפות שלטענת יסעור הכרחית לקיימות העסקים וההבנה כי אם הבנקים לא יהיו שקופים בפעילותם, זה ייצור רק נזק.

unnamed (1)

הרצאתה הסוחפת של Sofia Gkiousou אשר מתוקף תפקידה כ-  Airbnb’s public policy manager of Europe, Israel & Greece הציגה את ההתפתחות המרשימה של החברה, האתגרים העומדים בפני החברה וחזונה לעתיד. בין היתר הוצג תהליך דיאלוג ש- Airbnb מקיימים עם ממשלות במדינות בהם החברה פועלת. האסטרטגיה של החברה מובנית על התפיסה שבאמצעות שיתוף כל בעלי העניין בזיהוי צרכים וקבלת החלטות, התוצאה תהיה  הצלחה חברתית-עסקית ותקודם כלכלה שיתופית.

unnamed (2)

לאחר הרצאתה עלתה על הבמה איילה צורף, יועצת ומרצה בתחום כלכלת שיתוף וסקרה חברות מכל העולם אשר פועלות על בסיס כלכלה שיתופית. למשל: Eat With– מיזם ישראלי שמאפשר לאנשים להתארח לארוחה בבתים של אנשים שאוהבים לבשל. Instacart– חברה אמריקאית המקשרת בין לקוחות של סופר מרקט, אנשים שיש להם זמן פנוי וצורך בהכנסה נוספת, אשר עורכים עבורם קניות בסופר והשירות מותאם אישית לצרכי הלקוח. מיזם Withlocals המאפשר לערוך טיול או סיור בעיר זרה עם מקומיים. אך עדין קיימים סימני שאלה מהותיים סביב הכלכלה השיתופית, אחד מהם הוא איך המדינה גובה מיסים על עסקאות חצי רשמיות כפי שהוצגו במיזמים השונים.

unnamed (5)

את החלק הראשון של הכנס חתמה שיחה של רינה רוזנברג, כתבת תיירות TheMarker עם אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות. עיקר השיחה התמקדה בכלכלה השחורה שנוצרת סביב הכלכלה השיתופית. הלוי ציין כי כרגע ישנו תהליך למיסוד הכלכלה השיתופית תוך יצירת מודלים מתאימים עם רשות המיסים ושת"פ עם חברות מהתחום כדוגמת Airbnb.

unnamed (9)

החלק השני של הכנס נפתח במושב סוער שדן בנושא – איך מתמודדים עם השינוי? השיתוף שטלטל את תעשיית התיירות והנסיעות. בין משתתפי הפאנל בלטה האמירה החשובה של יוני גריפמן, מנכ"ל Uber ישראל שכדי שהכלכלה השיתופית תצליח צריך לשבת לדיאלוג של כל המעורבים (במקרה של Uber- משרד התחבורה, איגוד נהגי המוניות הארצי ונציגי החברה). יחד עם השיח הסוער סביב עמדתה של Uber בישראל, היתה מרעננת עמדתו של ראובן אלקס, מנכ"ל רשת מלונות פתאל. אלקס טען כי אין להם בעיה עם התחרויות שנוצרות ע"י הכלכלה השיתופית, מה שמפריע הוא שאין רגולציה בנושא. הדרישות הרגולטוריות צריכות להיות שוות בין כל הגורמים הפועלים בתחום התיירות, נסיעות וכדומה.

המושב לאחר מכן דן בנושא- האם כלכלה שיתופית מהווה פתח לשוק חדש או כלכלה שחורה? הצורך בשקיפות, מיסוי מתאים, חובת דיווח של אנשים פרטיים היו חלק מהשאלות שהוצגו. המושב נחתם באמירה כי חייבת להיות הבנה שישנו מנעד של עסקים בכלכלה השיתופית והמיסוי צריך להיות מותאם למגוון זה.

unnamed (7)

את הכנס חתמו הרצאות קצרות של בעלי עסקים בתחום הכלכלה השיתופית, אנשים שהפכו את השיתוף לקריירה, כדוגמת סיגל מנור-בנגה, מארחת ב EatWith.

 

הכנס העלה מודעות חשובה לתחום ההולך ומתחזק של כלכלה שיתופית, יחד עם הצורך למענה על שאלות מהותיות שיישומן יאפשר הוגנות בקרב כל בעלי העניין הלוקחים בכך חלק.

אין ספק שזה הולך להיות אחד מהנושאים החמים של השנה הקרובה והכנס בהחלט היווה דרך טובה לפתוח את השנה החדשה!

 

בהזדמנות זו, מזמינה אתכם לצפות בסרטון המסכם את פעילויות המרכז שהתקיימו עד כה, כולן נעשו בשיתוף ויוזמות של סטודנטים!

 

שתהיה שנה שיתופית מלאת אחריות חברתית והדדיות.

 

רוצה לשמוע בהרחבה על פעילויות המרכז ולשתף פעולה ?

מעוניין/ת להצטרף לצוות הכותבים של הבלוג ?

ניתן ליצור קשר ישירות עם מנהלת המרכז לאחריות תאגידית – 

ענת (נתי) רוטשטיין   anatro@ colman.ac.il , 03-9635742

תגובות סגורות.