שם הכותב: תאריך: 29 אפריל 2013

נעם גדליהו, מנהל אחריות חברתית ברשת ארומה אספרסו בר, מספר על העסקת עובדים עם מוגבלויות ברשת. 

נעם גדליהו מנהל אחריות חברתית ארומה אספרסו בר

אני רוצה לספר לכם על תחילתו של תהליך האחריות החברתית ב"ארומה אספרסו בר". אבן הדרך בתהליך, הוא מועד סמלי במובן מסוים- העסקת העובד הראשון עם מוגבלות ב- 1996. ארומה של אותם ימים היא עדיין לא רשת אלא בית קפה קטן בירושלים. יריב שפע, המייסד והבעלים של ארומה, קיבל פניה מעמותת "אלווין ישראל לבחון אפשרות של העסקת עובד עם מוגבלות בליווי העמותה. יריב נעתר לבקשה, מתוך רצון אמיתי לעזור בשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה. כיום מועסקים בארומה כ-150 עובדים עם מוגבלויות שמהווים כ-5% מכלל העובדים בסניפי הרשת.

קליטתו והעסקתו של העובד הראשון, שעדיין מועסק באחד הסניפים בירושלים, הייתה מוצלחת מאד. על הסיבות לקליטה המוצלחת אנחנו שומרים בארומה עד היום. ראשית, ליווי מקצועי של אנשי מקצוע מטעם העמותות והארגונים המפנים אנשים עם מוגבלויות לסניפים. הליווי חשוב מאד, גם בקליטה הראשונית וגם בהמשך.

שנית, הכרות אישית עם העובד, מצבו, צרכיו והתאמת אופי העבודה ליכולותיו. בתחילת הדרך הועסקו יותר אנשים עם מוגבלות שכלית והיום מועסקים גם עובדים עם מוגבלות נפשית, חושית, וקוגניטיבית. הרשת לוקחת בחשבון את סביבת העבודה בבתי הקפה, מקום פתוח והומה אדם, ודגשי התפקיד שהם גם דינמיים וגם חוזרים על עצמם. יש צורך מתמשך להיות קשובים, ולהבין את משמעות המגבלה ובמידת הצורך להתגמש אך במקביל, להציב דרישות ברורות ומחייבות. בנוסף, הרשת שמה דגש על הקבלה המיידית והחמה מצד כלל צוות העובדים בסניפים.

הניסיון שלנו מוכיח כי המחויבות והנאמנות של עובדים עם מוגבלויות למקום העבודה הם גבוהים מאד. עובדה שנותנת להם יתרון מול אחד הקשיים העיקריים שזכייני הסניפים מתמודדים עימם, כמו בכל ענף ההסעדה- תחלופת עובדים גבוהה מאד. כשהחלו להיפתח סניפים נוספים ההחלטה על העסקת עובדים עם מוגבלויות נשמרה בקפידה. גם המעבר למודל הזכייני לא פגם כלל בהעסקת עובדים עם מוגבלויות ולמעשה אף הרחיב אותה. הסיבה היא שהעסקת עובדים עם מוגבלות כבר הוטמעה כחלק מהמהות ומהתרבות הארגונית של ארומה, כמסר שחלחל כלפי מטה הישר מבעלי החברה.

ככלל אני ממליץ מאד למעסיקים להתחיל בהעסקת עובדים עם מוגבלות. חשוב להקפיד על העקרונות שציינתי, כמו גם לקבל את רוח גבית מההנהלה, רצוי ישירות מהמנכ"ל. לא פחות חשוב- להתחיל עם מספר עובדים קטן, להפיק לקחים ואז להרחיב את הגיוס גם לשאר המחלקות בחברה. בשלבים הראשונים ישנם קשיים אך היתרונות של עובדים עם מוגבלות מדברים בעד עצמם ולדעתי שווים את ההתמודדות עם קשיי ההתחלה.

 

 

 

 

2 תגובות עד כה.

  1. מאת יוני:

    מה עם תנאי תעסוקה ? האם העובדים האלה זכאים לאותם תנאים בדיוק שמקבל כל עובד מן המנין ? הווה אומר : משכורת מינימום (או כמו שמקובל בחברה), תנאים סוציאליים, יחסי עובד מעביד וכיוצ"ב ? כי פה זה מתחיל. במקום שאין הגינות, רוב הסיכויים שתמצא שחיתות (אין כאן לרמוז לגבי חברה כזו או אחרת אלא להעלות נקודה מהותית שמשום מה לא קיבלה התייחסות במאמר).

  2. […] תוכלו לקרוא גם את הפוסט של נועם גדליהו, מנהל אחריות חברתית של ארומה בנושא. […]