שם הכותב: תאריך: 08 יולי 2015

פריחת הפחים הצבעוניים –לה אנו עדים  בזמן האחרון נותנת הרגשה של אינפלציה בתחום. אלו מבינינו שערניים מספיק, ישימו לב שמידי פעם מתווסף פח אשפה צבעוני וחדש בשכונה. הפחים המופרדים הם חלק מיישום החקיקה הירוקה ברשויות המקומיות. אין ספק שמדובר במהלך מבורך ואף הכרחי מבחינה סביבתית, בעולם של קיימות ומודעות גוברת להשפעות הפסולת על איכות הסביבה.

ללא שם

מבולבלים? גם אנחנו – למרות הכוונות הטובות, עדיין רחוקה הדרך. ריבוי הפחים גורם לבלבול, לתושב לא בהכרח ברור "הפסולת לאן?". אז מה יש לנו – בנוסף לפחים הירוקים ולצפרדעי האשפה, נוספו פחים כתומים, כחולים, חומים וכן מתקן לבקבוקים וקרטונים. בחלק מהמקומות יש מתקן לבטריות ולבגדים ישנים.

הסברה לא קיימת מספיק- הרשויות המקומיות אומנם מפנימות את החשיבות של הפרדת הפסולת ומשקיעות כספים בתחום של התפעול, הצבת פחים בצבעים שונים ואיסוף הפסולת ע"י הגורמים השונים. אך זה לא מספיק כי התושבים מבולבלים, דווקא בתחום ההסברה וייעול התהליך עבור התושבים לא נעשה מספיק. הרבה תושבים שהמיחזור ואיכות הסביבה חשובים להם,  אינם יודעים איך להפריד את הפסולת ולאן לזרוק כל דבר. ללא קמפיין תקשורתי שיבהיר לתושבים איך הם אמורים ליישם זאת בפועל, התוכנית לא תצליח – תאגידי המיחזור קיימו קמפיינים תקשורתיים אך לא היה לזה השפעה רחבת היקף. ראיון בעניין מיחזור עם קובי דר – מנכ"ל תאגיד המחזור תמיר. הפסולת תושלך ללא הבחנה בין הפחים ויהיה צורך למיין אותה לאחר האיסוף וזה רק יגרום לסרבול ובעיות.  דווקא מערכות החינוך מקיימות הסברה לתלמידים אפילו בכיתה א'. זה נעשה בלמידה חווייתית, הם יודעים מה מתאים למה ובהתאם צובעים בצבעים המתאימים.

ללא שם

נראה שבמוסדות החינוך מקפידים גם לחנך לערכי הקיימות וגם ליישם את הערכים בעצמם. במכללה למינהל מפוזרים פחי מיחזור רבים ונעשית הסברה רבה בנושא ע"י המרכז לאחריות תאגידית.

ללא שם

על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה מספר משקי הבית ברשויות המקומיות בהם מפרידים פסולת במקור הגיע בחודש אפריל 2015 ל-  .445,293. על פי הערכות המשרד, כ-2.5 מיליון ישראלים יפרידו אשפה בבתיהם עד לשנת 2019.

הנתונים בדו"ח  מצב יוני 2014 שנערך ע"י עמותת אדם טבע ודין שעוסק בהפרדת פסולת אורגנית במקור מראים  כי בשנת 2014 חל גידול של כ-63% במספר משקי הבית המפרידים ב-43 רשויות, וברשויות המצטיינות מפרידים כמחצית מהפסולת האורגנית.

אלו בהחלט תוצאות מעודדות. עוד עולה מהדו"ח שלמרות הפעילות שנעשית בתחום מדובר עדיין בשלבים המוקדמים. תכניות ההפרדה במקור הן אתגר משמעותי לרשויות המקומיות. למרות המאמצים שנעשים, צריך להשקיע משאבים בהסברה, חינוך ושינוי הרגלים אצל התושבים.

על מנת להקל על התושבים שרוצים להפריד את הפסולת למגוון הפחים, היה רצוי שהרשויות יסבסדו באופן כלשהו יחידת פחים להפרדה כדוגמת הפחים שבמכללה. כך למרות הסירבול והמקום שזה תופס במטבח, תהיה עדיין אפשרות להפריד פסולת. ברוב המטבחים יש כיום בקושי מקום לפח בודד. שניים זה כבר לא בסטנדרט של הארון ואין גם מקום מתחת לכיור. לכן צריך לחשוב קצת על התושבים ולאפשר להם פתרון להפרדת הפסולת בבית. כך זה נראה אצלנו במטבח, ואנחנו חזק בעניין המיחזור.

ללא שם

הרשויות המקומיות אכן פועלות ברמה התפעולית, אבל אם הן מעוניינות בהטמעה אמיתית של התהליכים והשגת תוצאות בטווח הארוך עליהם לגרום לשינוי הרגלי התושבים ע"י הסברה מצד אחד ומענה טכני לביצוע ההפרדה בבתים. לא מספיק להציב פחי אשפה, להתאים מערך הפינוי, תחנות המעבר ומתקני טיפול בפסולת.

צריך לחולל שינוי בבתי התושבים, בתפיסת נושא איכות הסביבה כנושא מהותי לחיים. איך משנים הרגלים?! ע"י קמפיין תקשורתי חיובי שיעלה את המודעות למיחזור ויסביר את כל סוגי מתקני המיחזור ואת אופן ההפרדה. בנוסף להציע פתרון טכני כמו יחידת פחים ביתית מסובסדת בדיוק כפי שמסבסדים את הקומפוסטרים.

ללא שם

תגובות סגורות.