שם הכותב: תאריך: 21 יולי 2013

ראיון עם ישראל דק, סמנכ"ל אגף מערכות מידע

במסלול האקדמי המכללה למנהל לומדים כ-12,000 סטודנטים ועובדים עוד כ- 2,000 אנשי סגל ומנהלה, אשר משתמשים לרוב על בסיס יומיומי בתשתיות המכללה. אחת המשמעותיות והחשובות שבהם היא תשתית המחשבים, או כמו שנהוג לכנות זאת במכללה – אגף מערכות מידע. במסגרת היותנו קמפוס ירוק, יצאתי לשטח לבדוק כיצד המכללה נערכת לכמות כזו של משתמשים, לא רק בהיקף השימוש אלא גם בהיבט של אבטחה וחיסכון בעלויות האנרגיה.

http://rishonlezion.cet.ac.il/wp-content/uploads/2012/10/michlala1.jpg

ישראל דק, סמנכ"ל אגף מערכות מידע, הוא האיש הממונה על הנגשת כל אחד ואחת מאיתנו למידע וקשרים אינטרנטיים. הוא הגיע לתפקיד לפני שבע שנים, במהלכו כיהן גם כסמנכ"ל התפעול ולוגיסטיקה לתקופה קצרה. לפני כן, ישראל שימש כמנהל תחום המחשוב ומערכות המידע בפקולטה לניהול של אונ' ת"א ומנכ"ל חברת אלדא מיחשוב ותיקשוב בע"מ.

כמקצוען, ידען וכזה ש"חי" את התחום, הוביל ישראל שינויים רבים. בתקופת כהונתו הוקם אתר מערכות מידע אשר פתוח לכל המעוניין, לא רק לסטודנטים ועובדי המכללה. הופעל מערך ביקורת ופיקוח מקיף על המערכות הממוחשבות הקיימות במכללה. מערך הכולל בין היתר דיווח מלא על תקלות, ביקורת אחר זמינות שירות תמיכת המחשוב, פיקוח צמוד אחר מתקפות סייבר וכדומה. כמו כן, הוגדל רוחב הפס של המכללה, שיפור המאפשר לסטודנטים ועובדים להשתמש ביעילות ובמהירות במחשבים במכללה.

ישראל ד"ק, סמנכ"ל אגף מערכות מידע

ישראל ד"ק, סמנכ"ל אגף מערכות מידע

לאורך זמן, זיהה ישראל כי מבין מכלול ההוצאות של המכללה, אחת ההוצאה הגדולות ביותר היא על חשמל שמקורו, בין היתר, בשימוש במחשבים ברחבי המכללה. הוא יזם בדיקה של האפשרויות הקיימות וערך שיפורים רבים. בכך צירף את המכללה לרשימת המוסדות האקדמיים המובילים בנושא יעילות, חיסכון במשאבים ושקריאה נכונה של שמירה על איכות סביבה עומדות בראש מעיינן.

הוכנסה מערכת כיבוי אוטומטית בשעה 22:00 למחשבים בכל הכיתות. בשלב הראשון של הפרויקט בוצע כיבוי מחשבים אוטומטי של כל מעבדות וכיתות הלימוד וכן, מחשבי הספריות. בשלב השני, הוטמע השימוש בהקפצת מסך עם הודעה המבקשת מכל עובדי המנהל והמרצים בקמפוס לכבות את מחשבם האישי וכן, את המזגנים וכל ציוד אשר צורך חשמל. בשלב השלישי, נקבעה מדיניות בארגון אשר מכבה את כל מחשבי עובדי המנהל בקמפוס. בשלב הרביעי, אשר עתיד להיכנס לשימוש בקרוב, יכובו גם מחשבי המרצים.

בצד החיסכון, התהליך מביא לעליית המודעות לנושא איכות הסביבה, חסכון כלכלי וחסכון באנרגיה. יוזמה נוספת שקידם ישראל היא סגירת המכללה לשבוע בחודש אוגוסט על מנת לחסוך בהוצאות האנרגיה שכאמור, בחודשי הקיץ תעריפי החשמל עולים פי 4. מדובר במהלך שחוסך משמעותית בעלויות החשמל.  נוסף על כך, המשובים על הקורסים, שהיו בעבר ידניים, הפך ישראל לממוחשבים. כך הוכנס שיפור ביעילות, עדכניות ודיוק. בהיבט של אבטחת מידע נוספה הדרישה להחלפת סיסמאות למחשבים אחת לתקופה. נוסף "סנוז" למחשב במידה ואין בו שימוש כאשר עובר זמן מוגדר מראש.

שיפורים אלו נעשים בתהליכים, חלקם מיושמים כבר משנת 2012 וחלקם עתידים להשתלב באסטרטגיה להתנהלות סביבתית נכונה ויעילה, שהמכללה מגבשת בימים אלה. המניע לשינויים היה התפיסה שיש לקבל החלטות על בסיס מקסימום נתונים לשם חיסכון בעלויות ובמקביל -ליצור שינוי ותרומה לסביבה, חלק מתפקיד המכללה בהיותה קמפוס ירוק. חשוב לזכור שבמכללה נמצאים בכל שעה, כמות גדולה של אנשים, אשר משתמשים ונעזרים בין היתר, בכל האמצעים הטכנולוגיים שהמכללה מציעה.

לאור המגמות שאנו חווים היום בארץ ובעולם, בהיבט החברתי, תאגידי וסביבתי, הצורך בהתייעלות וחיסכון מתבקשת והכרחית. ולסיכום, סרטון קצר , שגורם לעצור רגע ולחשוב על ההשפעה שיש לנו על הסביבה. אותה סביבה שבה יחיו (וכבר חיים) הילדים שלנו.

תגובות סגורות.