שם הכותב: תאריך: 30 דצמבר 2016

ב-1.1.7 ייכנס לתוקפו "חוק הניילונים", או בשמו הרשמי החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות, תשע"ו-2016. המשמעות היא שחלק מחוויית הקנייה שלנו במכולות, אצל הירקן וכמובן ברשות הסופרמארקטים הגדולות עומדת להשתנות. מה ההשפעה הראשונית עלינו? כלכלית בעיקר – מעתה, כל מי שירצה לקחת את הקניות שלו בשקית נשיאה בעלת ידיות (המכונה "שקית גופייה") יצטרך להיפרד מ-10 אגורות עבור כל שקית. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי מעבר לרווח הסביבתי שבמהלך, החיסכון של רשתות השיווק בעלויות רכישת השקיות החד פעמיות לשימוש הקונים יכול להתגלגל גם אלינו, כצרכנים.

הרעיון מבורך – צמצום השימוש הנפוץ בשקיות החד-פעמיות, כפי שמצהיר המשרד להגנת הסביבה. המשרד שסוקר את כמויות הפסולת, העלויות הגבוהות של רשתות השיווק לרכישת השקיות החד-פעמיות וההשלכות של השימוש הנרחב בשקיות אלו, מציג כמה נתונים מפתיעים (לפחות אותי הם הפתיעו) כמו למשל, ששקיות הגופייה מהוות 25% מנפח הפסולת בישראל. קולטים? שקית תמימה שכזאת, שבקנייה בסופר כולנו צורכים כמה יחידות ממנה, מהווה 25% מהפסולת בישראל. מדהים!

אז מה עושים? ובמילים אחרות, מהם עיקרי החוק?

ובכן, החוק עושה הבחנה בין "קמעונאי גדול" לבין "עוסק". במילים פשוטות, קמעונאי גדול הוא רשת שיווק של 3 סניפים או יותר, או חנות מקוונת שמחזור המכירות שלה עולה על 250 מיליון ₪ בשנה ואילו עוסק הוא כל מי שעוסק בממכר קמעונאי. ברכישה בחנות של קמעונאי גדול, החלוקה בחינם של שקיות נשיאה חד-פעמיות אסורה ואנו נידרש לשלם לפחות 10 אגורות עבור שקית הנשיאה החד-פעמית שלנו. במקביל יוטל עליו היטל של 10 אגורות לקרן לשמירת הניקיון של המשרד להגנת הסביבה. על פי החוק הקמעונאים הגדולים ידווחו למשרד להגנת הסביבה אחת לרבעון, בין היתר, על מספר השקיות שמכרו וישלמו את ההיטל עבור כל שקית נשיאה חד-פעמית שנמכרה.

גם הרכישה בחנות המכולת ליד הבית שלנו (עוסק, בלשון החוק), תשתנה מעט – מעתה כל שקיות הנשיאה החד-פעמיות שנצרוך חייבות להיות בעובי של 20 מיקרון, לפחות, בניגוד לשקיות הקיימות היום, שעוביין נמוך מזה (כ-14 מיקרון). הסיבה לא מצוינת במפורש מדוע נבחר דווקא עובי זה, אבל ככל הנראה הסיבה היא ששקיות עבות יותר מאפשרות שימוש רב-פעמי (על פי סקירה של משרד להגנת הסביבה, בסין נאסר על שימוש בשקיות מתחת ל-25 מיקרון בשל עיקרון זה).

%d7%9c%d7%9c%d7%90-%d7%a9%d7%9d

לפני שנקפוץ למסקנה כי מדובר ברפורמה דרסטית מדי, חשוב לציין כי על אף ההוראות המפורטות לגבי שקיות נשיאה חד-פעמיות, החוק לא נוגע לסוג אחר של שקיות, שאותו כן אפשר לצרוך בחינם ולקחת איתנו הביתה, ללא עלות. בחוק הוחרגו שקיות לנשיאת תרופות ושקיות הבאות במגע ישיר עם מזון (לא משנה אם הוא טרי, קפוא או מבושל), שקיות שבהן נארזים ירקות ופירות הנמכרים בתפזורת, גבינות, דברי מאפה ומוצרי בשר. יחד עם זאת נקבע בחוק כי שקיות אלה, הבאות במגע ישיר עם מזון, חייבות להיות ללא ידיות. הקלה נוספת היא שבחודש הראשון ליישום החוק, צפויים להיות מחולקים סלים רב-פעמיים במספר רשתות, בהתאם לסכום הקנייה.

נשמע טוב! ובכל זאת, כמה נקודות למחשבה:

על פי החוק החדש, השקיות שאותן ניתן לשווק לא מוכרחות להיות שקיות מתכלות. על פי הסקירה של המשרד להגנת הסביבה שהוזכרה קודם לכן, הדבר נעשה בכמה מדינות, כאשר החלוצה הייתה איטליה, שבשנת 2011 אסרה על חלוקת שקיות חד-פעמיות לחלוטין ואפשרה חלוקה של שקיות מנייר, בד או שקיות מפלסטיק מתכלה בלבד. נתון מעניין נוסף שמוזכר בהקשר זה הוא שהעלות ליצרני השקיות לעבור מפס ייצור של שקיות חד פעמיות לפס ייצור המייצר שקיות מתכלות לא עלה על 50,000 יורו. כלומר, יש לנו לאן לשאוף, פיתרון התשלום עבור שקיות הוא אמנם פיתרון יחסית מוכר ונפוץ, אך יש צעדים מתקדמים יותר כגון זה שיושם באיטליה ובעקבות כך גם במדינות אחרות.

נקודה נוספת למחשבה היא מדוע הרפורמה חלה רק על שקיות שבין 20-50 מיקרון. כפי שניתן לראות בתמונה, מדובר בשקיות שאנו צורכים לרוב בקנייה בחנויות מחוץ לרשתות לשיווק מזון. אי החלת החוק על שקיות מסוג זה, או חיוב רשתות אלה בחלוקת שקיות מתכלות בלבד (כפי שחלק מרשתות הביגוד, למשל, כבר עושות כיום), פוגע ככלל בעיקרון של צמצום השימוש בשקיות. אולי מתוך הנחה שעובי השקיות מעיד על כך שלא מדובר בשקיות חד-פעמיות, למרות שגם אלה מחולקות בחינם ומושלכות לאשפה בכמויות גדולות. כך או כך, ראוי לדעתי, להכיל הגבלה כלשהי גם על חלוקת שקיות מעל 50 מיקרון. נקווה כי החוק הנ"ל הוא רק הפעימה הראשונה במהלך של צמצום אשפה הנגרמת בעקבות חלוקת שקיות חד-פעמיות בחינם.

השקיות החד פעמיות משמשות את כולנו, בין אם זה לנשיאת חפצים, לאריזת קופסאות מזון, סנדביצ'ים וכמובן משמשות כשקיות אשפה בפח הביתי שלנו. אבל אלו שכבר לא ראויות לשימוש (שקיות דקות ולא עמידות בפני שימוש רב-פעמי, כבר אמרנו?) תמיד יכולות להתמחזר די בקלות, אם הן רק יגיעו למיכל המחזור הקרוב לביתנו.

 

תגובות סגורות.