שם הכותב: תאריך: 20 אפריל 2013

יום רביעי, 10 בבוקר, קבוצה של 16 אנשי סגל מנהלי ואקדמי מתכנסים להם בחדר ישיבות ל. לצופה מן הצד זה היה יכול להראות כעוד ישיבת עבודה, אך לא כך הם פני הדברים.מדובר במפגש הפתיחה של המחזור הרביעי של התכנית למנהיגות סביבתית. שישה עשר נשים וגברים, מאוד עסוקים, יש לומר, עצרו את שיגרת יומם ובאו לנסות וללמוד מה הם יכולים לעשות מעבר לד' אמותם. כיצד הם יכולים להשפיע על הסביבה בה הם חיים ופועלים ולהפוך אותה לטובה יותר, או לפחות לאחראית יותר?

הלמידה מורכבת  משיח, עבודה בקבוצות קטנות, סדנאות, סיור לימודי, מפגשים עם אנשים ש"עושים" ומשנים בתחום הסביבה  ולסיכום הוצאה לפועל של מיני-פרוייקט ("גם מסע בין אלפי קילומטר מתחיל בצעד אחד קטן" -מאו לסה לונג).

אז איך בדיוק התוכנית עובדת?

כמו בצה"ל גם זה מתחלק לשלוש : יצירת מודעות, צבירת ידע ויציאה לפעילות. המטרה העיקרית היא יצירת מודעות לנושא הסביבתי, "לשים את הנושא על השולחן של כולנו", והנעה .צרוף המודעות לידע הקיים כבר מזה זמן רב, יאפשר פעולה ועשייה. . בעידן הדיגיטלי הנגישות לידע קיימת וזמינה לכל אחד יותר מתמיד. החוליה החסרה היא המודעות, בלעדיה נמשיך להיות אדישים למצב ולהתנהל ללא שינוי. ככל שמעגל המודעים לנושא יגדל (זו הפעם ה-4 שהתכנית יוצאת לדרך כבר הזכרתי?), כך הסיכוי לשינוי יגדל.

מה זאת בכלל קיימות ואיפה אנו פוגשים אותה?

יש לא מעט תשובות לשאלה, חלקן כרוכות בהסברים ארוכים עם מילים "גדולות" ולועזיות. בשביל ההתחלה,  נסתפק בסרטון קצר בן 2 דקות שמפשט ומסביר על קצה המזלג מה זאת קיימות: קיימות הינו מצב של שיווי משקל בין מערכות בטבע כך שאחת לא פוגעת בשנייה. לכדור הארץ מערכות אקולוגיות שונות המווסתות פרמטרים מגוונים כגון: טמפרטורה, רמות חמצן, חנקן, פחמן, מים ועוד. מערכות אלו קיימות מיליוני שנים ועם התפתחות האדם והתרבותו על פני הגלובוס – האיזון הטבעי של המערכות האקולוגיות הופר. בחמישים השנים האחרונות כדור הארץ השתנה יותר מאשר בכל 200 אלף שנה בהן הציוויליזציה האנושית קיימת על פני כדור הארץ. הקיימות קוראת להשיב את האיזון הטבעי על ידי שימור מערכות אקולוגיות קיימות אך יותר מכך, באמצעות שינוי המערך היצרני שלנו כך שישתמש כמה שיותר בחומרים טבעיים, מתכלים ומתחדשים.

אמשיך לשתף אתכם במה עוד קורה בתכנית, מה אנחנו לומדים, ואיך זה משפיע עלינו.

תגובות סגורות.