שם הכותב: תאריך: 05 יוני 2013

בפוסטים הקודמים, התוודענו לידע הבסיסי של החומר התאורטי. אמנם היתה זו רק טעימת הכרות, אך כבר בטעימה זו, התחלנו להבין מדוע כל כך חשוב לשנות את דפוסי ההתנהגות שלנו להתנהלות מקיימת יותר. בפוסט הזה אתאר את מפגשים השלישי והרביעי הוקדשו– למעבר מן התאוריה אל הפרקטיקה, יישום בפועל של פעולות ירוקות "קטנות" שעושות שינוי גדול, כמו שנאמר "פרוטה לפרוטה מאה" (חכמים היו החז”לניקים האלו! )

במפגש השלישי ביקרנו בסדנה של החוג לעיצוב פנים, אותה מנהל ביד רמה איתן עודד. בכל מקום (כמעט) בו נגעה ידו של איתן נוצר חיסכון, אם בתאורה, אם בניצול נכון יותר של קירות הכיתות ואם בתפעול יעיל וחסכוני יותר של הכלים בסדנה. אתעכב מעט על תפעול המכשירים שבסדנה. בסדנה נמצא מכשור רב הצורך כמות לא מבוטלת של משאבים דוגמת מים לקירור וחשמל להפעלתו. איתן בצע בסדנה מספר תהליכי התייעלות שצמצמו במידה רבה את צריכת האנרגיה וההוצאות התפעוליות של המחלקה. דוגמה אחת מיני רבות היא אותה מכונת חיתוך העובדת על זרימה רציפה של מים. המכונה ממשיכה לעבוד על פי אותו עיקרון, בשינוי קל בתפעולה: איתן הכניס מיכל לאיסוף נוזלים ומשאבה חשמלית השואבת את המים שנאספו במיכל ועושה בהם שימוש חוזר. בדרך זו, במקום שמים רבים ירדו לטמיון וישפכו לביוב באופן יומיומי, הם נאספים ומוחזרים לשימוש שוב ושוב והחיסכון במים עצום !

הסדנא בביה"ס לעיצוב פנים - המסלול האקדמי המכללה למנהל

מנהל הסדנה, איתן עודד מיישם הלכה למעשה את עקרונות הקיימות

המפגש הרביעי כלל סיור ממש פה בסביבה – בעיר ראשון לציון. פגשנו דוגמאות בפועל של שינוי חשיבתי והתנהלות ירוקה. הסיור עבר במספר מוקדים, אציין שניים עיקריים: תחנת מעבר לפסולת ואגמון הנקיק.

תחנת המעבר לפסולת

תחנת המעבר לפסולת עירונית שוכנת במערב העיר ומרכזת את האשפה של כל תושבי העיר ובעלי העסקים. בכל יום עוברים בתחנה כ-500 טון אשפה, מתוכם כ-150 טון אשפה יבשה אותה ממיינים ל-12 סוגי חומרים ברי מחזור כגון: קרטון ונייר, סוגי מתכות שונים, בקבוקים ופלסטיק, פסולת גזם ועוד. הפסולת הממוינת   נמכרת לגופים שונים המתמחים במחזורם. כך לדוגמה גזם עובר תהליך של קיצוץ והופך לחומר גלם להכנת קומפוסט לחקלאות. בקבוקי פלסטיק ממוינים ומופרדים ונמכרים חזרה כחומר גלם לפלסטיק. כנ"ל נעשה גם עם זכוכית, ברזל ונייר. כיום כ־12% מסך הפסולת המטופלת בתחנה עוברת מחזור וכ-10% מחזור נוספים מתבצעים במקור על ידי התושבים.

לאורך השנים חלה עליה מתמדת בכמות הפסולת, במקביל נוצר מחסור בשטחים להטמנה ולכן פתרון המחזור משתלם אקולוגית וכלכלית כאחד. המחזור חוסך כספים בשני מישורים: הראשון ביצוע שימוש חוזר אשר מוביל לחיסכון בחומרי גלם וצמצום כמויות הפסולת והזיהום. השני, המדינה גובה היטל הטמנה על כל טון אשפה (כיום הסכום עומד על כ-100 ₪ לטון). ככל שמתבצע יותר מחזור של פסולת, כך פחות פסולת הולכת להטמנה הרשות העירונית חוסכת בעלויות ההטמנה של האשפה שמוחזרה (למעלה מ-2 מיליון שקלים !) וגם מכניסה כסף מהפסולת הממוחזרת שהיא מוכרת כחומר גלם.

 אגמון הסופרלנד ואגמון הנקיק

אגם הסופרלנד ואגם הנקיק הם אגמים מלאכותיים שנוצרו על מנת לנקז את מי הגשמים. האגם משרת כמה מטרות בו זמנית:

  • מניעת הצפה של שטחי מגורים. בעקבות הפיתוח העירוני בתחילת שנות ה-90, העיר התפתחה לכיוון מערב וכדי למנוע הצפות בשטח החדש שאוכלס, עלה צורך לנקז את מי הגשמים.
  • החדרת מים לאקוויפר החוף ובכך מניעת כניסה של מים מליחים. עם הגידול הטבעי של העיר עלתה גם תצרוכת המים והאיזון הטבעי של כמות מי התהום באקוויפר הופר. כיוון שהטבע שואף לאזן את עצמו, המחסור במים מתוקים מביא לחדירת מי ים מליחים – תהליך ש"יקלקל" את מאגר המים המתוקים ויהפוך אותם לבלתי ראויים לשתייה. תהליך זה ניתן למניעה באמצעות ניקוז המים לאגם והחדרתם באופן מבוקר  לאקוויפר. בכל חורף מוחדרים כ-1,300 אלף קוב מים.
  • טבע קרוב לבית, לא צריך לנסוע מחוץ לעיר כדי ליהנות מהטבע, זה נמצא ממש מתחת לאף של כולנו. גם חוסכים בעלויות הדלק (ומקטינים את טביעת הרגל האקולוגית) וגם נהנים מטבע שוקק חיים: מים, בעלי חיים, פרחים ואווירה נהדרת – כל מה שצריך לטיול מושלם.
  • בית גידול לצמחיה מקומית לחים ולבעלי חיים מגוונים – חרקים, רכיכות, דגים, דו-חיים, זוחלים, עופות ויונקים. "שמורת הטבע" שנוצרה מאפשרת גיוון ביולוגי ושימור זנים הנמצאים בסכנת הכחדה. ככל שיש יותר "עיר" כך יש לחיות פחות שטח מחייה והם הולכים ונעלמים מן הנוף שלנו. עם היווצרות האגמים החלו לרעות בשטח האגמים בעלי חיים מגוונים שועלים, צבים, ציפורים, צבאיים ועוד רבים.
אגמון הסופרלנד ואגמון הנקיק

אגמון הסופרלנד

אז מה היה לנו ?

צבר של שינויים קטנים אך תמידיים בפעילות יומיומית שוטפת, יוצר יחד שינוי משמעותי, המיטיב עם הסביבה בה אנו חיים. סיפור המציאות בראשל"צ מוכיח כי פעילות מקיימת היא יכולה להיות משתלמת וכל הצדדים מרוויחים!

תגובות סגורות.