שם הכותב: תאריך: 16 מאי 2013

בתהליך ייחודי חודש בחולון החזון העירוני בשיתוף התושבים, אשר העלו את רעיונותיהם לאתר אינטרנט אינטראקטיבי, שהוקם במיוחד לשם כך. מאות הרעיונות קובצו, עובדו ונוסחו לחזון, ממנו נגזרו דגשים עירוניים לפעולה במסגרת תוכניות העבודה העירוניות.

הפוסט נכתב ע"י חנה הרצמן, מנכ"לית עיריית חולון. חנה הרצמן

לפני כשני עשורים גובש ופורסם חזון העיר חולון.  שינויים, אשר חלו בעיר, בארץ ובעולם, חייבו עדכון וריענון של החזון. בעידן האינטרנט הנגיש לכל, ובעולם של רשתות חברתיות, כשכל אדם יכול להביע דעה, לפרסם ולהפיץ מסרים, ואף לקבל תגובות וליצור תהודה, שלא לומר מהפיכת המונים – היה לנו ברור שאת תהליך ריענון וחידוש חזון העיר – נרצה לבצע תוך שיתוף של ציבור התושבים והלקוחות שלנו. כך מצאנו את עצמנו מתלבטים באשר לאופן בו נרתום את הציבור, בצורה הנכונה והמועילה ביותר ונהפוך את מי שנתפסים בדרך כלל כצרכנים וכמקבלי שירות – לשותפים אמיתיים בתהליך ולמשפיעים על התוצר.

חשוב היה לנו לשמוע את הציבור ולנהל את התהליך בצורה מושכלת, תוך שימוש באמצעים נוחים וידידותיים. ראוי לציין כי לא היה זה תהליך שיתוף ציבור ראשון, שנערך בחולון. כבר לפני כמעט עשרים שנה, כששיתוף ציבור עוד לא הפך למושג שמיש ומוכר, את החזון הראשון ניסחנו תוך שיתוף קבוצות של תושבים ואנשי מקצוע. במהלך השנים היו לנו תהליכים משתפים נושאיים, למשל 'ועידת אזרחים' שכינסנו ועסקה בשאלת 'עיר הילדים' וכיווני הפיתוח שלה. היה לנו שיתוף ציבור נרחב בנושא הקמת 'פארק חולות בעיר', שמחד יישמר את משאב הטבע ההולך ומתכלה ומאידך יהווה גורם משיכה תיירותי ייחודי.

'להצביע בידיים' במקום 'ברגליים'

בפרויקטים אלה ובאחרים שהתנסינו במהלך השנים, מצאנו כי קשה יותר ויותר לגרום לאנשים עובדים לצאת מבתיהם בשעות הערב, לאחר יום עמוס ולאור צרכי הבית והמשפחה כדי להשתתף במפגשים פנים אל פנים. שמנו לב כי מי שבחרו להגיע, לא אחת לא ממש תרמו לתהליך, אלא למעשה חיפשו דרך להעלות בעיות וטענות נקודתיות ואף אישיות. חשנו כי כיום, יש לנצל את האפשרויות הטכנולוגיות החדישות ואת התרבות המתחדשת בתחום הקהילות הוירטואליות – ולאפשר לאנשים 'להצביע בידיים' במקום 'ברגליים'.

לצורך מימוש התהליך נעזרנו בחברת ייעוץ, המתמחה בתחום וסייעה לאנשינו בהיבטים הטכנולוגיים והניהוליים של התהליך, אך בראש ובראשונה רתמנו את עובדינו לתהליך, אותו הובלתי אני עם האגף לתכנון אסטרטגי. הקמנו אתר אינטרנט ייעודי והזמנו את עובדי העירייה, עובדי חברות הבת העירוניות, גימלאים, הורים, מתנדבים, ובסופו של דבר את כל מי שמעוניין – להעלות רעיונות בשורה של תחומים מהוויית החיים המוניציפאלית. בבסיס הרעיון עמדה ההכרה כי 'חכמת המון' איינה נופלת, ואף עולה, על חכמת היחיד.

מצביעים על עתידה של העיר

חולון עיר הילדים

במהלך השבועות בהם פעל האתר, נרשמו בו כ- 1800 איש ואשה, מהם 800 לקחו חלק פעיל: כתבו רעיונות, הגיבו לרעיונות של אחרים, עשו "לייק" להצעות שמצאו חן בעיניהם. כל המידע הזה הצטבר ונאסף. הרעיונות שעלו היו מגוונים והתמקדו בששה נושאים עיקריים: חינוך, תרבות ופנאי, עיר הילדים, פיתוח המרחב העירוני ועיצוב, אדם וקהילה, בריאות וקיימות, לקוח, תושב, נותן שירות והעירייה ופיתוח כלכלי.

היה זה תהליך חדשני, והייתי אומרת אף אמיץ. מרגש היה לראות כיצד ילדים, בני נוער, מבוגרים, קשישים, אנשי חינוך, גמלאים, מתנדבים – ולמעשה כל מי שמעוניין – יכול בלחיצת כפתור – להביע את עצמו להשפיע על עתידה של העיר ועל עתידו שלו בעיר.

אני חייבת לומר כי חשתי גאה להוביל צעד כזה, שלמעשה מביא לשיא חדש תפיסה, שהתחלנו ליישם כבר לפני כשני עשורים. שמחנו לגלות כי רבים מגלים מעורבות. מאות רעיונות טובים נאספו ועוררו עניין ותגובות. כך למשל הציע אחד הילדים לבנות גינה ציבורית שבנויה על משחקי Xbox ופלייסטיישן, עובדת שהיא גם אמא הציעה לבנות 'גן סיפור' שיסייע בתהליכי גמילה ממוצצים, מנהל בית ספר הציע לייסד את 'תחרות הממציא הצעיר' לעידוד חשיבה המצאתית ופיתוחים טכנולוגיים מקוריים בקרב בני נוער, והיה מי שחשב שיש לחלק אדניות ועציצים במחיר מוזל לתושבים- כדי להוסיף צבע ושמחה לחיים בעיר. אלו הן כמובן רק דוגמאות אחדות מתוך שלל רעיונות מקוריים ויצירתיים, המביאים לידי ביטוי את חלומותיהם ושאיפותיהם של רבים בכל הנושאים הקשורים לחיים בעיר ולהתנהלותה.

חולון עיר הילדים, עיר גדולה לצד משפחתיות וקהלה

לאחר מספר שלבים של איסוף וקיבוץ החומר וניסוחו בקפדנות הגענו לתוצר הסופי: החזון העירוני המעצב את פני העיר לשנים הבאות: "חולון עיר הילדים, עיר גדולה לצד משפחתיות וקהלה". תחת הכותרת הכללית הזאת – ישנו כמובן פירוט של כלל מרכיבי החזון, ממנו נגזרו גם הדגשים העירוניים לתוכניות העבודה בשנים 2013-2014.

דגשים אלה כבר 'הולידו' מטרות ויעדים ספציפיים במסגרת תוכניות העבודה של מינהלי העירייה. כך למשל אני יכולה לספר כי אחת המגמות שעלתה באופן מובהק ברעיונות התושבים לחזון היתה הצורך למענים לצעירי העיר וטיפוחה של אוכלוסייה זאת, שבאופן מסורתי, נחשבת ככזו הנזקקת פחות לשירותי העירייה. צורך זה קיבל ביטוי בדגש עירוני רלבנטי ובתוכניות העבודה במינהל החינוך הוגדרה מטרה: הקמת מרכז צעירים רשותי עם מספר יעדים: הגדרת תחומי העיסוק והאחריות של מרכז הצעירים בעקבות תהליכי שיתוף ציבור וקבוצות מיקוד, בחירת מנהל/ת תחום צעירים רשותי, יצירת קשר עם האוכלוסייה הרלוונטית בעיר באמצעים מגוונים.

חולון עיר הילדים
רעיונות אחרים שעלו מהתושבים ביטאו צורך וציפייה למהלכים שיחזקו את המורשת ההיסטורית העירונית ואת הזיקה ותחושת השייכות לעיר. ואמנם בין התוכניות ניתן למצוא שימור ותיעוד היסטורי של אתרים בעיר, למשל של בתי הספר הוותיקים, אשר להם תפקיד משמעותי בסיפור הקמתה והתפתחותה של העיר.
דוגמא נוספת היא הצורך בגיבוש קהילה חברתית ומשפחתית באופייה, דבר שמאז ומעולם אפיין את חולון, אך נדמה שדעך, ולא כך. במיוחד בלט הצורך של הורים צעירים, ובעיקר אימהות, לחיבור ומפגש סביב נושא הילדים הרכים, דווקא בשנים שבטרם שליחתם למסגרות החינוך. ואכן, בין התוכניות נמצאת כיום הקמתו של מרכז חברתי להורים צעירים לתינוקות ופעוטות, ויצירת מסגרת פנאי, בילוי ועניין לקבוצה זאת.

אני שמחה שהזדמן לי להתנסות בהובלת תהליך זה. אני בטוחה שעוד נמשיך ונפתח אותו במגוון דרכים ואמצעים, שיאפשרו לנו להדק את הקשר עם הציבור ולהתכוונן באופן מדויק יותר לצרכי הציבור.

תגובות סגורות.