שם הכותב: תאריך: 12 פברואר 2014

כשסיפרתי לחבריי כי אני לוקחת חלק בארגון אירוע סביבתי, קיבלתי את התשובה- "איזה יופי, אילו פעילות יהיו לילדים?”, הייתי צריכה להסביר להם שהאירוע הזה איננו עוד הפנינג "ירוק" למשפחות של כמה חברה בסנדלים, פינת ליטוף, דוכן של החברה להגנת הטבע, להחתמת עצומה סביבתית כלשהי נגד בנייה בקו החוף / שטחים פתוחים / you name it!

טד איקס חירייה – הטד הסביבתי הראשון בישראל.

מדובר באירוע שנועד לשים את הפוקוס על אנשים אמתיים שעשו שינוי אמתי בעולם. הגוף שהגה בכלל את הרעיון לקיים טד סביבתי היה מגמה ירוקה, למי שלא מכיר מגמה הינה עמותה המקדמת שינוי סביבתי באמצעות פיתוח מנהיגות סביבתית, וה־TEDx חירייה למעשה, היה אחת מהדרכים שנועדו לתמוך ולקדם את המנהיגות הסביבתית. סיסמת האירוע הייתה לשם שינוי – For A Change כאשר הפרשנות היא כפולה- אירוע שנועד ליצר שינוי, או בפרשנות חברמנית יותר, לשם שינוי סוף סוף יש כאן משהו אחר.

מה שלא תבחרו, המטרה של TEDx חירייה, הייתה לתת במה למנהיגות ומנהיגים מקומיים המובילים שינוי, אנשים הפועלים במגוון עולמות תוכן ויוצרים זיקות והקשרים בין חברה, סביבה, כלכלה ותרבות. אנשים שבזכות הלהט והתשוקה שלהם, מצליחים לייצר שינוי מהותי, במציאות בה הם פועלים, ובקרב רבים שמצטרפים אליהם כל הזמן, ויחד הם יוצרים מציאות חדשנית ומיטיבה יותר לבני האדם ולסביבה. ולכן כשראיתי את המודעה של מגמה, היה לי ברור שאני מצטרפת לפרויקט.
בשונה ממיזמים אחרים, ל־TEDx חירייה היו אמא ואבא רבים. אמנם מגמה הייתה זו שיזמה והגתה לראשונה את הרעיון, אך כל חברי הקבוצה קיבלו יחד החלטות מה, איך ומתי צריך לעשות. בכלל, כל ההתנהלות של ארגון וקיום האירוע הייתה פרי עבודת צוות רחבה, שיתופית ומשתפת. ראשית, הפרויקט היה פתוח לכל – כל מי שרצה יכל להצטרף (זוכרים איך אני הגעתי?) שנית, המבנה הארגוני שנוצר היה רוחבי, ובשונה מארגון היררכי בו לכל אחד יש תפקיד ברור וסמכויות, כאן טווח המשחק היה גדול ודינמי. היו אנשים שהיו שותפים לכל הפרויקט וכאלו שהצטרפו רק בסופו, היו אנשים שהיו עסוקים רק בגיבוש התוכן ולאחר מכן עזבו, וכאלו שהחליפו תפקיד תוך כדי תנועה, תחילה עסקו בהפקה, אח"כ עבור לתוכן, ככל שהאירוע קרם עור וגידים עברו גם לגיוס משאבים. שלישית, הפרויקט כולו נעשה בהתנדבות, וכך מצאת קבוצה של אנשים, שלא הכירו קודם לכן, נפגשים אחת לשבועיים בזמנם הפרטי וחושבים מה הם יכולים לתרום כדי לשנות (ולו מעט) את העולם.

טד איקס חירייה – הטד הסביבתי הראשון בישראל.

לכל אחד ואחת מאתנו יש את היכולת הזו, לשנות את העולם, זו אולי נשמעת קלישאה, אך זו האמת לאמיתה. האנשים שהופיעו באירוע הם דוגמה חיה, הלכה למעשה, לכך שהדבר אפשרי. אמעט במילים בתיאור תוכן האירוע, זאת תוכלו לגלות לבד על ידי צפייה בהרצאות עצמן, בכמה מילים רק אומר כי האירוע היה שילוב מעניין של אנשים מתחומים מגוונים: מהנדס בטכניון הפועל להכשיר מנהיגים מזן חדש, אדריכל שמחנך דור של סטודנטים לבנייה ירוקה ומקיימת, מנהלת בית ספר מקלאנסוואה שעשתה מהפכה סביבתית בבית הספר, בלוגרית אוכל טבעונית שמנסה לשפר את העולם באמצעות הבחירות הקולינריות שלה, אשת תאטרון שיצרה שינוי בקרב הדרך בה אנו מתייחסים לאוכלוסיות עם מוגבלות, פעיל סביבתי שהביא לכך שנתחיל לקחת אחריות על הפסולת שלנו ואף הצליח להעביר כמה מהחוקים הסביבתיים ביותר בישראל, מדענית צעירה (סופר מגניבה) שחופרת במידע כדי להבין כיצד תופעות כלכליות- חברתיות משנות ומשפעיות על הסביבה, ואחרון חביב, אדם אחד, שבכלל שונא להיות בטבע, שהפך להיות ממובילי המאבקים הסביבתיים בישראל. נוסף להרצאות, האירוע כלל גם אספקט אמנותי: להקת ורטיגו שהקימו כפר אקולוגי אומנותי בנתיב הל"ה, ומיזם התאטרון ציפורלה שמנסה (ומצליח) לעשות תאטרון אחר.

טד איקס חירייה – הטד הסביבתי הראשון בישראל.

המוח האנושי מסוגל להגות רעיון נפלא, כזה המסוגל ויכול לעורר שינוי, ואפילו לכתוב מחדש את העתיד, אך הרעיון לכשעצמו חסר כוח, ואם לא יגיע אל הציבור הרחב הוא יגווע וימות יחד עם הוגה הרעיון. כדי שרעיון יתפשט, יש צורך לתקשר אותו הלאה, וככל שההפצה שלו תגבר, כך גם תגבר היכולת שלו לשנות את העולם, זו בדיוק הייתה המטרה של TEDx חירייה – לעורר השראה בקרב אלו הרוצים לפעול לשינוי וגם להראות ששינוי חברתי-סביבתי-כלכלי ותרבותי הוא ישים ואפשרי, ולעתים אף פשוט הרבה יותר משניתן לשער.

אני מזמינה כל אחת ואחד מכם להיכנס לקישור, לצפות בתכנים, ולהרחיב את התהודה ומעגלי ההשפעה של הרעיונות למחוזות נוספים. כי העתיד אינו מקום שהולכים אליו, העתיד זה המקום אותו אנו יוצרים (:

תגובות סגורות.