שם הכותב: תאריך: 10 פברואר 2013

אחרי כמה שנים של חיים בוגרים בסיר הלחץ הישראלי הטיפוסי החלטתי להקפיא הכול ולטוס לאוסטרליה. העבודה  מסביב לשעון, לימודים לתואר ראשון ואז עוד קצת לימודים לתואר שני (כי השכלה זה חשוב), שאלות פוליטיות וביטחוניות קיומיות- החלטתי שזה הזמן לעשות הפסקה. לברוח לארץ הגולשים החמימה, למקום שבו חופשה היא לא מילה גסה וקואלות ישנות בנחת על עץ אקליפטוס גבוה. חשבתי שפה, פה אקבל את השקט שהייתי כל כך זקוקה לו. אבל אחרי מספר חודשים של מחקר בנושא א (Corporate Social Responsibility) כחלק מלימודי תואר שני , הנושא עוד בער בעצמותי.

הגעתי מהחופים של סידני היפיפייה לעיר התוססת מלבורן. עיר צעירה, דינמית, בתי קפה פזורים בסמטאות הקטנות, מופעי רחוב מקשטים את העיר ורכבת הטראם העתיקה נוסעת ברחבי העיר ונותנת תחושה של המאה הקודמת, או בעצם כבר זו שלפניה.  הכיכר המרכזית של מלבורן, הנקראת Federation Square מעוצבת בסגנון שמתאים לעיר בדיוק, בניין עירייה מודרני מול כנסיה מהמאה ה 19, הגלריה לאמנות של ויקטוריה מול מרכז הקונצרטים וכמובן, מתחת זורם לו הנהר המפורסם של העיר ועליו פזורים גשרים ובתי קפה. רצה הגורל, ודווקא בסוף השבוע שבו הגעתי למלבורן התקיים פסטיבל סחר הוגן במרכז העיר.

רכבת הטראם העתיקה

וכך, בין מופע רחוב לאספרסו קצר, מצאתי את עצמי בכיכר הפדרציה, בעיצומו של פסטיבל ענק שעסק בסחר הוגן, אחריות חברתית ואתיקה. במקום היו עשרות דוכנים, ממגוון עולמות תוכן של סחר הוגן ואתיקה. החברה האוסטרלית מורכבת ממהגרים והיא חברה רב גונית, כך שלראות הודים לצד סינים דוברי אנגלית מושלמת בניב אוסטרלי הוא מראה שכיח. אבל בכיכר הזו היו דוכנים מכל העולם, מנפאל לצ'ילה, גאנה לאינדונזיה ועוד נקודות שונות על הגלובוס.

בכל דוכן יכולת ללמוד על נושא אחר.  No Worries Curries  לדוגמא, הציע תבלינים מייצור מקומי (כולל תו תקן למוצר אוסטרלי מקומי), ללא חומרים משמרים ומסחר הוגן. החברה מקפידה על אריזות מתכלות וגם נמנעת מהדפסה והפצה של חומרים שיווקיים קונבנציונליים. היה שם קארי ירוק, חריף בצורה לא נורמלית וגם, תאמינו או לא, טעים.

באוהל הכנסים בכיכר התקיימה הרצאה על המתכת טנטלום. נשמע לא קשור? ובכן, זה נושא בוער באוסטרליה. בכל מכשיר סלולרי, והרי ידוע בישראל שהסלולרי הוא ידידו הטוב של האדם, יש מתכת הקרויה טנטלום. המקור של מתכת זו הוא ממכרות באוסטרליה, אינדונזיה וגם מקונגו. הבעיה היא שהביקוש ההולך וגדל למכשירים סלולריים (וגם למכשירים חשמליים נוספים) מגביר את קצב הכרייה ופוגע באוכלוסייה המקומית בצורה קשה. הבעיה הזו מטרידה גם את גן החיות הגדול בסידני, Taronga Zoo , שהחל בפרויקט רחב מימדים של איסוף סלולריים למחזור. למשל, הנה הרצאה מרתקת עם רעיונות דומים לאלו שהוצגו בכיכר.

היו שם דוכנים שהסבירו על מקורות הקפה שאנו שותים, על הבגדים ומחזור החיים של הכותנה, על יוגורט אורגני, על מימון פרויקטים של נשים באפריקה ורכב חשמלי. הכול מהכול. חשבתי לעצמי, נראה נורא מרשים, ברקע שרה להקה שירים אופטימיים,  היה יום שמשי ונעים והנה באים האוסטרלים בסוף השבוע שלהם לעשות "קצת טוב" ולחזור לחיים שלהם. בטח הם ישכחו את זה ברגע שיחזרו לשגרה שלהם. זו בטח עוד סיבה למסיבה בכיכר המגניבה של מרכז העיר.

חזרתי גם אני לשגרה שלי בסידני, הנה במרכז העיר, בסנטרל פארק של סידני עמד לו שלט צנוע מחוץ לבית הקפה. "פולי קפה מסחר הוגן, גידול אורגני". נשמע טוב מדי כדי להיות אמיתי. נכנסתי לחנות והנה , קיבלתי הסבר מפורט על הקפה. הם קונים קפה עם תו תקן בלבד של Fair Trade Australia New Zealand , קולים אותו בחנות לשמור על הטריות ומבטיחים שהקפה הבא שאתה שותה, שאגב בניגוד למיתוס, עולה בדיוק כמו קפה רגיל ($3.5 לכוס קפה ממוצעת, דומה מאוד לארץ), בא ממקום שבו לא עבדו בכפייה ובשכר נמוך עובדים-עבדים ממדינות המקור כמו ברזיל, פרו וכדומה.

קפה

אז בסופו של עוד יום קייצי, ישבתי לשתות קפה הוגן בפארק ירוק בלב העיר, חשבתי על הארוחה ההודית הצמחונית והמוסרית שאבשל בערב ודיברתי באייפון 4 שלי. ראיתי בחנות ממול שיצא כבר דגם חדש של סלולרי, אייפון 5  והוא נורא זול באוסטרליה, ובכלל, שמעתי שהמצלמה שלו הרבה יותר טובה ויש לו אפליקציות מגניבות ממש.
לסיכום, חשבתי לעצמי שהמודעות האקולוגית והסביבתית של כולנו נכנעת לעיתים קרובות לדחף לצרוך עוד ועוד מכל מה שחדש ויפה גם בישראל וגם באוסטרליה, אבל נחמד לגלות שלפחות באוסטרליה יש ניסיונות אמיתיים לאפשר לנו לצרוך בצורה פחות מזיקה.

תגובות סגורות.