שם הכותב: תאריך: 03 אוגוסט 2017

מה הקשר בין השור המסתער, אחריות תאגידית והבורסה לנירות ערך בתל אביב?

זוהי לא התחלה של בדיחת קרש, אלא זהו משפט שמסכם את מדד מעלה 2017. רק לאלו שקצת מבולבלים, ארגון מעלה הינו ארגון אשר מספק שירותי יעוץ, שיקוף וליווי לכלל העסקים בשוק הישראלי במטרה לפתח את תחום האחריות התאגידית בישראל. לעומת הארגון הישראלי, סמל האירוע (כפי שנראה בתמונות) הינו פסל ״השור המסתער״ שהוכתר לאחד מסמלי ניו-יורק המובהקים. זהו פסל שקיים כבר למעלה מ- 20 שנה, מוצב בBowling Green Park  ומסמל את עליית המניות בבורסה האמריקאית (fun fact -הדוב מסמל את ירידת המניות). ואם כבר בורסה, האירוע התקיים בבניין הבורסה בשכונת נווה צדק בתל אביב.

מטרת הכנס הייתה לחשוף את מדד מעלה שמשקף את ציוני העסקים הרשומים בארגון בתחום האחריות התאגידית.

IMG_0861

הדירוג מאפשר ביקורת שנתית, אשר מציבה לחברה מראה עצמית המשקפת את מצבה על פי קריטריונים קבועים מראש. בעזרת תהליך זה יכולה החברה להציב לעצמה יעדים חדשים על מנת להשתפר בשנה העוקבת כעסק. כל חברה מקבלת ״מדלית״ דרוג- כסף, זהב, פלטינה ופלטינה+  אשר משקף את ציון החברה בשאלון המדד, כמובן  שהמדליה מצביע על העקמת אחריות תאגידית בחברה. אגב, לצורך ההבהרה ״פלטינה +״ הינה הדירוג הגבוה ביותר.

הדירוג הינו מדד אשר מתחלק לתתי מדדים העוסקים בתפקוד החברה בנושאים הבאים: עובדים, אתיקה, שקיפות, התנדבות, סביבה, ממשל תאגידי, תרומה, גיוון והכלה ואחריות ברכוש.
המדדים נקבעים ע״י ישויות העוסקות בעולם האקדמיה, מנהלי וראשי ארגונים חברתיים ומנהלים במשק.

לדוגמא ראו את שאלון מעלה לשנת 2016.

אלו סוגי חברות נכנסות נבחנות על פי המדד?

ראשית, ארגון מעלה פותח את שעריו לכל עסק אשר מראה עניין בתחום האחריות התאגידית. החברות המשתתפות בדירוג ״מדד מעלה״ מתחלקות לשני מסלולים- חברות גדולות, בעלות מחזור כספי של 320 מיליון ש״ח ומעלה, ומסלול לחברות קטנות-בינוניות, בעלות מחזור כספי של 50-320 מיליון ש״ח . עליהן לעמוד בשלל קריטריונים זהים. הארגון עובד עם כלל סוגי הסקטורים הקיימים בשוק הישראלי והגלובלי בין אם החברה הינה חברת נדל״ן, תשתיות ואנרגיה, בנקאות, הייטק וביטחון ואף חברות בתעשיית המזון. (לכלל רשימות הסקטורים)

 ובחזרה לכנס…

Capture

הכנס התקיים בבורסה לניירות ערך בת״א. לכל חובבי האדריכלות, זהו בניין יפיפה ומודרני שמשתלב בגבולות שכונת נווה צדק בתל אביב, שילוב מעניין של עתיק וחדש, זכוכית ופלדה ושוק ההון יחד עם ערכי האחריות התאגידית.

בכנס נכחו מנכ״לים בכירים במשק הישראלי, מנהלי אחריות תאגידית, עיתונאים ואנשי דעה. היה מעניין לראות כיצד  בכירי המשק נעזרים  בעיתונאים ואנשי תקשורת על מנת שיסקרו את ״הצלחתם״ ולהראות את הציון המיוחל שמראה את חשיבות האחריות התאגידית בחברתם. התחושה הייתה שההתרגשות והציפייה הייתה לא פחות מאשר ילד שמחכה לקבל פרס. לאחר מחשבה עצמית הבנתי את גודל ה״באזז״ שאי עמידה בקריטריונים במדד זה יכול להשפיע על האופן בו החברה נתפסת בעיני הציבור, עובדיה ויתר מחזיקי העניין.  בנוסף עולה השאלה, מדוע בעלי העסקים משקיעים כול כך הרבה זמן, כסף, משאבים ואנרגיות בנושא האחריות תאגידית? האם לצורך נראות טובה לציבור? או באמת לצורך שיפור תמידי של חברתם ויצירת סביבת עבודה טובה יותר לעובדיהם ומוצר טוב יותר ללקוחותיהם?

לאחר מחשבה מרובה, תשובתי הייתה שאין זה משנה אם ״הדרייב״ של חברות אלו הינה תדמית חברתית או שיפור עצמי. כל עוד יש מגמת שיפור ושאיפה למצוינות בתחום האחריות התאגידית, כולם זוכים! גם הלקוחות והסביבה שמקבלים מוצר איכותי, במחיר מפוקח יותר וסביבה בריאה יותר. מעגל העובדים ומנהלי החברה זוכים לשכר הולם יותר, מתן שוויון זכויות בין המינים, תנאי העסקה נוחים ועוד. בנוסף מנכ”לי החברות זוכים בסביבת עבודה טובה ומכבדת, מכונה עסקית המרוויחה אך גם ערכית באופן אפקטיבי, וכמובן מעגל לקוחות שיכול להתרחב בשל יישום האחריות התאגידית שבחברה. זהו מעגל אינסופי שמזין אחד את השני בצורה בריאה ואחראית.

Capture

תקציר הדברים הגדולים בכנס מעלה 2017:

  • בדירוג השתתפו 128 חברות לעומת 98 חברות ב 2016
  • תעדוף של 58% ברכישת רכש כחול לבן
  • השנה פחתו ב12% החברות ששילבו עובדים מאוכלוסיות חלשות. כיום יש 49% לעומת 62% ב 2016
  • 32% אחוז נשים בהנהלה הבכירה
  • עליה באחוז החברות שהגדילו את ״שכר המינימום״, 43% לעומת 17% שנה שעברה
  • 310 אלף עובדים בחברות המשתתפות במדד
  • מדד נעלה נסחר בבורסה החל מ 2015
  • מחזור מצרפי עומד על 410 מיליארד ש״ח

לעומת 365 מיליארד ש״ח ב2016

אז אסיים ואומר שלא משנה אם את או אתה אדם פרטי, חברה או תאגיד. יש ביכולתך לעשות מעשה שיכול לעזור לך, לאחר, לסביבה ולעסקך. והכל מתחיל מתוך הצבת מראה מול עצמנו, להסתכל בפגמים טוב טוב ולהתחיל לקחת את עצמנו בידיים. ולכול אלו שהם בעלי תאגידים, תעיפו מבט באתר ״מעלה״, אולי תקבלו ממנו קצת השראה למה לתת יותר תשומת לב בחברה, להבין מהי אחריות תאגידית ובכלל אירועי מעלה הינם אירועים שכיף להיות בהם ולשמוע מה יש להם לומר.

בברכה,

יהונתן משה חבר

שייך לנושאים: אחריות תאגידית

תגובות סגורות.