שם הכותב: תאריך: 30 מרץ 2015

שכר מינימום זהו  גבול תחתון הנקבע לשכר .לקביעת שכר המינימום משמשות כמה דרכים: חוק, תקנה מנהלית או הסכם קיבוצי ומטרתו היא להגן על העובד מפני כוחם החזק יותר של מעסיקים במערכת יחסי העבודה.

קיימות אסכולות שונות באשר ליעילותו של שכר מינימום – מצד אחד העלאתו עלולה ליצור השפעה שלילית על התעסוקה , אך מצד שני מדובר ברכיב חברתי משמעותי למניעת הסחרה של העובד (דה-קומודיפיקציה) במערכת היחסים .

שכר המינימום בישראל, כאמור, עומד כיום על 23.12 שקל לשעה, כאשר שכר המינימום החודשי הוא  4,300 שקל ברוטו. זאת בעוד השכר הממוצע במשק, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נכון לאוגוסט 2014, הוא 9,471 שקל.

ב-21 בינואר התקבלה בכנסת ישראל הצעת חוק לפיה שכר המינימום יעלהבהדרגה במשך שנתיים, עד ל-1בינואר 2017, והמשכורת החודשית תעלה לסכום של 5,000 שקל בחודש.

תחילה, הממשלה התנגדה לצעד זה ואף איימה להפיל את היוזמה. במקביל הכריז יו"ר ההסתדרות על סכסוך עבודה במשק והתריע כי אם שכר המינימום לא יועלה ל־5,300 שקל בחודש, הוא ישבית את המשק.

כמיליון עובדים בישראל משתכרים 4,300 שקל בחודש שהוא שכר מינימום.יוקר המחיה, שחיקת השכר הריאלית, מחירי הדיור ההולכים וגואים, ועליית המחירים המתמדת- כל אלו הופכים את ישראל של שנת 2014 ל"מדינת עניים".

משפחות מתקשות לסגור את החודש, לפי סקר עדכני 50% מהאוכלוסייה נמצאת באוברדרפט, וצעירים ללא גב כלכלי איתן רק יכולים לחלום על רכישת דירה בישראל.

המאבק להעלאת שכר המינימום הפך למעין "מבחן"- רבים רואים בו נקודת מפנה שבה ייתכן והממשלה תנקוט במדיניות רווחה, או שמא תפקיר אותם לגורלם.

ללא שם

קיימים חילוקי דעות לגבי יעילות הדבר, שכן אמנם יש לעזור לאוכלוסיות חלשות המשתכרות מעט, אך אין צורך בהעלאת שכר לאלו המשתכרים הרבה מעל הממוצע. יישום החוק יטיל עלות תקציבית כבדה על תקציב המדינה אשר נמצא בגירעון ההולך וגדל.

על רקע המו"מ בין האוצר להסתדרות על העלאת שכר המינימום, איש העסקיםשלמה אליה, הבעלים של חברת "מגדל", החליט להעלות את שכר המינימום בחברתו ב-1,000 שקל, ל-5,300 שקל בחודש. לטענת אליהו מדובר באמירה ערכית ומוסרית.

ללא שם

במבט ראשון, המהלך של שלמה אליהו מצטייר כמהלך אצילי שנועד להיטיב עם עובדיו, אך ממבט שני "לא כל הנוצץ זהב".

בתחילת השנה ניהל אליהו מלחמה עיקשת נגד ניסיונות עובדי החברה להתארגן במסגרת ההסתדרות ולהקים ועד מטעמם. גם ההפגנות והעיצומים נגדו לא שינו את התנהלותו. רק כאשר בכיר עורכי דינוהתפטר מייצוג מגדל במלחמתה נגד העובדים המתארגנים, נשבר אליהו והסכים להכיר בהתארגנות ובוועד שקם. כעת, אליהו מופיע כדואג לעובדים- הוא מעלה את שכר המינימום בחברה ל-5,300 שקל בחודש עוד בטרם התקבלה החלטה בנוגע לשכר המינימום, כאומר: "בשביל מה לכם ועד או התארגנות? אני הנציג האותנטי שלכם".

האמת היא שהעלאת שכר המינימום במגדל תחול בפועל על עובדים ספורים בלבד, משום שהשכר ההתחלתי בחברה קרוב ממילא ל-5,000 שקל, כלומר מהמהלך האבירי עליו הכריז אליהו יוכלו ליהנות בפועל עובדים מעטים מאוד. בנוסף, הדרישה להעלאת שכר המינימום בחברה ל-5,300 שקל כבר הועלתה על ידי ועד העובדים במו"מ המתנהל על הסכם שכר קיבוצי.

מכל אלו משתמע כי ההכרזה של שלמה אליהו טובה בעיקר ליחסי הציבור של החברה, ולהצטיירותו של אליהו כ"האביר על הסוס הלבן" בחברה.

ראוי לקחת את דבריו בפרופורציה- מצד אחד ניתן לחשוב כי מדובר בהטעיית הציבור, שהרי חברת מגדל מצטיירת כחברת רווחה הדואגת לעובדיה. אך כפי שראינו נראה כי מדובר במצג שווא שסביר שכוונתו היא להגדיל את קהל לקוחותיה מתוך הזדהות עם אידאולוגיית החברה.

מצד שני, גם אם כוונותיו של אליהו הן לטובתו האישית בלבד ולא לטובת עובדיו, הרי שגם אם לפחות עובד אחד ישתכר יותר- הרי זה מבורך.

לסיכום, שלמה אליהו דואג בראש ובראשונה לאינטרסים שלו ושל בעלי העניין במגדל- כלומר לרווחיות חברתו, אך על הדרך, כתוצר לוואי, גם עובדיו יוצאים מורווחים.

אמנם הדרך לשיפור שכר העובדים המשתכרים שכר מינימום עוד ארוכה ומפותלת, אך ניתן למצוא במהלך זה חצי נחמה ולקוות שבכירים במעמדו ינקטו באסטרטגיה דומה שתיטיב עם העובדים החלשים, עבורם דין פרוטה כדין מאה.

תגובות סגורות.