שם הכותב: תאריך: 23 ספטמבר 2014

אנו עומדים לקראת סיומה של שנה עברית עמוסת פעילויות ומאתגרת בהרבה מובנים. זוהי הזדמנות עבורנו לתת טעימה על התכניות של המרכז לאחריות תאגידית לשנת הלימודים תשע"ה, העומדת בפתחנו.

אחרי שנתיים של עשייה ומיצוב המרכז, השנה הקרובה תתמקד בבחינה, ביקורת וחיפוש אחר הדרך היעילה להביא את תחום האחריות החברתית של תאגידים, ארגונים ואזרחים למיצוי וחשיבות :

המרכז ככתובת לפניות סטודנטים – מיצבנו את המרכז ככתובת וכדגם להתנהלות שקופה, מאפשרת ושותפה. השנה אנו רואות את המחויבות במציאת דרך להעמקת שיתוף הפעולה עם אגודת הסטודנטים ולערב אותה באופן מערכתי, ערכי ואכפתי.

יזמות חברתית – אנו בעיצומו של שת"פ פעיל ואופרטיבי עם מרכז היזמות, לעידוד יוזמות חברתיות / סביבתיות / בתחום האחריות התאגידית.

סגל אקדמי – חיזוק הסגל האקדמי של המרכז והרחבתו למומחים בתחומים חדשניים מהאקדמיה והפרקטיקה.

שולחנות עגולים – מתוך האמונה באפקטיביות הקיימת בדיאלוג מתמשך (כתחליף לכנס חד סיטרי וחד פעמי), אנו פועלות להעמקת והרחבת התחומים בהם נקיים שולחנות עגולים עם בעלי עניין הרלוונטיים לנושא נבחר. הפעילויות מתקיימות בליווי אקדמי על-מנת לחזק את הידע האקדמי הישראלי והעמקתו.

כלי מדידה איכותניים – המשך חיפוש ופיתוח כלי מדידה איכותניים ומקיפים לפעילות עסקית-חברתית-סביבתית של ארגונים.

שנת שמיטה – שמיטה היא אמירה יהודית ערכית מעולם שהיום נקרא אחריות חברתית תאגידית (התאגיד כאנלוגיה לשדה). לכן, שנת השמיטה שתחל בשנה הקרובה מהווה הזדמנות יוצאת דופן לחבר בין עשייה אקדמית לעשייה בשטח, יצירת קשר ישיר בין עולם האחריות תאגידית למקורותיה ביהדות והנגשת הידע והעשייה בתחום, לאוכלוסייה שלרוב רחוקה מהיבט שמיטה ביום יום.

נקיים פעילויות כדוגמת :

o        צוותי חשיבה סביב מושגים כמו – ניהול סיכונים, אחריות, אתיקה, עשייה חברתית ו"האחר" (מה שמיטה אומרת לגבי מי שאינו מגיע מהיהדות).

o        הרצאות ומפגשים בהתנדבות של סגל אקדמי מתחום מנהל עסקים בפריפריה.

o        מחקר/ים אקדמי/ים בנושא "שנת שמיטה כנדבך ב- CSR / אחריות תאגידית".

ביקורת – מפגשים של מבקרים את התחום "אחריות תאגידית" והשיטה הנהוגה כיום, באמצעות שת"פ בין האקדמיה ועסקים.

איך מודדים אפקטיביות של אחריות תאגידית? קיום מחזור שני בפרקטיקום לתלמידי BA- קורס מדידה כמותית בתחום הסביבתי וחברתי בהישענות על ידע בינלאומי ומועבר בשיתוף עם אסיף אסטרטגיות

עסקים חברתיים – העמקת המחקר בתחום והחיבור הישיר והאפקטיבי בין האקדמיה לעסקים חברתיים. 

אפליקציית קימות לקמפוס – בשיתוף עם ביה"ס למדעי המחשב ומחלקת המחשוב של המכללה למינהל, נלווה סטודנט בפרויקט גמר בתואר בפיתוח אפליקציית קיימות לקמפוס המכללה למינהל. האפליקציה תענה על צרכי סטודנטים ועובדים למשל: הכוונה למקומות פנויים בחניית הקמפוס, מיפוי המבנים ופירוט מה קיים בכל מבנה (מזכירויות, מכונות שכפול, עמדות מחזור וכו'), הכוונה למרחבים מוגנים וכן הלאה.

 

אנו פועלות בהבנה ששינוי הוא תהליך קשה שמחייב יציאה מאזור נוח וקורא בו זמנית "להמציא" ו/או להתאים רעיון חדש לסביבת העשייה (ארגון וקהילה) וליצור אותו.

שם המרכז "אחריות תאגידית" מכיל מילים, כותרים ועקרונות אבל טרם נוצרו הכלים המתאימים לעשייה אינהרנטית. יחד עם זאת, כל זה קורה בתקופה בה אמצעים פיננסיים חסרים ותשומת הלב נתונה לטווח הקצר- קיום והישרדות.

כדי להצליח אנו מאמינות בצורך בשיתופי פעולה פעילים ו"חֶבֶל" של אמונה מהסביבה, שהשינוי אפשרי ויש פוטנציאל אף לשיפור.

 

נאחל לכולם שנה של שקט, שנה פורייה ולהמשך המצאת דרכים חדשות יחדיו!

 

רוצה לשמוע בהרחבה על פעילויות המרכז ולשתף פעולה ?

מעוניין/ת להצטרף לצוות הכותבים של הבלוג ?

ניתן ליצור קשר ישירות עם רכזת המרכז לאחריות תאגידית – 

ענת (נתי) רוטשטיין   anatro@ colman.ac.il, 03-9635742

תגובות סגורות.