שם הכותב: תאריך: 07 ספטמבר 2014

בהגיעי לוועידה הכלכלית הלאומית ב- 2.9.14, אותה קיימו כלכליסט ולאומי (בשיתוף עם קרן מעגלים ו- KPMG), ליוו אותי בכניסה קולותיהם של עובדי הדואר בהפגנה שהיתה מכוונת לשר האוצר יאיר לפיד. להתחיל וועידה שהמילים כלכלה ולאום נמצאים בכותרתה, וברקע נאמרות סיסמאות כמו "5,000 ₪ זו לא משכורת הגיונית", היוותה פתיחה מאתגרת ליום כולו.

אז מה היה לנו בוועידה?

הכנס בלט בדרכים המגוונות לקיום שיח, בין אם בהרצאות, שיח של אחד על אחד או פאנל.

כמעט כל הדוברים דיברו באופן זה או אחר על צוק איתן, תקציב הביטחון, הגירעון, מע"מ אפס ולאן אנו ממשיכים מכאן. הרצאות של פרופ' אמנון שעשוע- יו"ר ומייסד מובילאיי, ומולי אדן- נשיא אינטל ישראל הסיטו את השיח על תקציב הביטחון ל- מה צופן לנו העתיד הקרוב בטכנולוגיה. היה מרתק ומרענן. פאנל בנושא "כלכלה חברתית בישראל" עסק בנושא הכה חשוב ומעניין- עוני בישראל, אך היה פספוס וחבל שכך. חשוב לציין לטובה שאחוז הנשים שדיברו בוועידה היה מאוד מרשים.

למי שנבצר ממנו להגיע, שמחה לשתף אתכם  בזווית שלי על הוועידה ותמצית אמירות הדוברים:

רקפת רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי, דיברה על הצורך בהנהגת כלכלה באופן מרוכז, קבלת החלטות מהירה להסרת אי וודאויות ועצירת ההאטה במשק.

שר האוצר, יאיר לפיד עלה בתשואות רבות לבמה (אהדת הקהל מאוד בלטה) והדגיש באמירתו את החשיבות בהתנהלות מדינית שקולה, ללא מריבות מיותרות עם ארה"ב. לפיד המליץ על הרחבת הגירעון ולהפנות אותו לשיפור שירותים חברתיים וליצור מנועי צמיחה לפיתוח המשק. יש מחיר להרחבת הגירעון אך חייבים לשנות סדרי עדיפויות ולשים במרכז את האדם העובד, מעמד הביניים ואלו שרוצים להיות חלק ממעמד הביניים. סיים בציטוט הנשיא לשעבר שמעון פרס – לא לעשות שום דבר זו גם החלטה וזו בדרך-כלל ההחלטה הכי גרועה מכולם.

ד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, תיארה את המצב הקיים היום במשק – ירידה בקצב הצמיחה היתה מתונה יחסית ולמרות הירידה אחוז המובטלים פחת. הגירעון המבני של מדינת ישראל הוא מהגבוהים במדינות ה- OECD, נוכל לספוג עלייה בגירעון אך לא גבוהה כמו זו שלפיד מתכנן. פלוג הדגישה שכנגידת הבנק מוטלת עליה החובה להתריע על גירעונות גדולים שעתידיים להיות וכי תקציב הביטחון צריך לקחת בחשבון את הצורך להתייעל, ניהול סיכונים נכון ומתן מענה הולם לאתגר החברתי-כלכלי.

אחריה עלה לבמה אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות שעוצמת דיבורו בלטה בעיקר בהשוואה לפלוג ואף ללפיד. ניסנקורן חזר והדגיש לאורך כל נאומו שאין בממשלה דיוני עומק לפיתרון הפערים החברתיים וזו הבעיה הכלכלית המרכזית של מדינת ישראל. עובדי הקבלן היא בעיית היסוד של המדינה וזו תופעה שמרחיבה את העוני וצריכה להצטמצם.

השיחה שהתקיימה לאחר מכן בין אדוארדו אלשטיין, בעלים ויו"ר משותף בקבוצת אי.די.בי עם גלית חמי, עורכת כלכליסט הייתה מעניינת בניסיון לחשוף את מירב המידע על אדוארדו ופועלו. למדנו כי הוא מאמין בעובדים מקומיים לניהול נכון של החברה והוא בא לכאן כדי להישאר.

את החלק הראשון בוועידה חתמה שיחה בנושא המאבקים הגדולים בדרך לתקציב 2015 בין אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר לבין  שאול אמסטרדמסקי, החד והמצויןככתב ופרשן כלכליסט. השורה התחתונה מהשיח היא כי האוצר עושה את מירב המאמצים שלמעמד הביניים יהיה טוב יותר, למרות שבפועל עדין לא מרגישים זאת.

מושב הייטק

המושב נפתח בפאנל שהתמקד בשאלה- איך משאירים את ישראל בחזית הטכנולוגיה והחדשנות?

דדי פרלמוטר, סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר, בלט באומרו –

"Built to last and not built to exit" בהתייחס לכך שזו צריכה להיות השיטה המנחה בארץ לקידום תעשיית ההיי-טק (בדומה למה שנעשה כיום באוניברסיטאות בארה"ב). המשימה הלאומית צריכה להתמקד בלימוד וחינוך כדי שנוכל לפתח את החדשנות הטכנולוגית של מדינת ישראל.

פרופ' אמנון שעשוע, יו"ר ומייסד מובילאיי, ריתק בהרצאתו את הקהל שמילא את האולם עד לאפס מקום. לפי מה ששעשוע צופה- עוד כשנתיים כל אחד מאיתנו יישא מצלמה על הגוף (שאינה נמצאת במכשיר הסלולר) שתפקידה יהיה להבין את העולם שסביבנו ולייצר עבורנו ערך, שכיום אינו קיים. המחיש בשתי דוגמאות שכבר היום קיימות: מערכות בטיחות בכלי רכב המזהות פוטנציאל לתאונה ומגיבות בהתאם. סיוע לכבדי ראייה בהבנת העולם הוויזואלי והעברת אינפורמציה ישירה למשתמש.

לאחר מושב ההייטק עלו זה אחר זה עו"ד שי ניצן, פרקליט המדינה, אשר דיבר על החשיבות באכיפת השחיתות, הרחבת פעילות פרקליטות המדינה בתחום הכלכלי והרחבת כוח אדם איכותי.

ודורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח שפירטה מהי רגולציה אפקטיבית –

הצבת הצרכן במרכז תחום הביטוח כמקבל החלטות, רגולציה חכמה המאופיינת בממשל תאגידי יציב והיערכות לכשלי העתיד במקום התמקדות בכשלי העבר.

מושב בריאות

את המושב פתחה שרת הבריאות, יעל גרמן בסיפורו האישי של אחד מהחיילים שנפצעו בצוק איתן, וכיצד מערכת הבריאות הוכיחה שהיא חלק בלתי נפרד ממערכת הביטחון.

אחריה עלה ד"ר מארק בריטנל, שותף ויו"ר תחום הבריאות העולמי KPMG. בריטנל הדגיש את החשיבות בשקיפות כל המידע הרלוונטי לחולה הישראלי, לאפשר לו קבלת החלטות מושכלת.  הפאנל שהתקיים לאחר מכן היה אחד מהחלקים המרתקים בוועידה כולה ועסק בשאלה- האם המלצות ועדת גורמן יעמדו במבחן המציאות? הפאנל נפתח בהצבעה בקהל שערך שאול אמסטרדמסקי– לכמה מאיתנו יש כמה סוגי ביטוח שונים. התחושה שאין אמון במערכת הבריאות הציבורית חזרה לאורך כל השיח, אשר הסתיים באמירתה של פרופ' תמר פרץ, מ"מ מנכ"ל במרכז הרפואי הדסה – "רפואה פרטית תמיד תהיה. צריך לשאול איך היא תהיה".

הרצאתו הסוחפת של מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, חתמה מושב זה. למדנו על מחשוב לָבִיש והחיבורים העתידיים בין האדם, טכנולוגיה ואינטרנט. אדן סיכם כי האתגר של מערכת החינוך היום גדול בהרבה יותר מהאתגר שהיה בעבר- צריך להכשיר את הילדים לבצע עבודות שעדין לא קיימות ולפתור בעיות שעדין לא הוגדרו. בבתי הספר של היום צריך ללמד את הילדים ללמוד.

מושב חברה ותעסוקה

את המושב האחרון פתח שר הכלכלה, נפתלי בנט. בדבריו הסכים להגדלה מסוימת של הגירעון התקציבי אך ורק אם משרד הביטחון יתייעל וישקף לאן הולך התקציב שהוא מקבל.

לאחר מכן, עלה צוות השופטים להכריז מיהו הזוכה בתחרות המעסיק החברתי 2014, בינהם ראש המרכז לאחריות תאגידית – עמירה דותן, תא"ל (במיל.) וח"כ לשעבר. למקום השלישי הגיעה חברת אבן וסיד. במקום שני היתה חברת אינטל ומקום ראשון- אסם.

את המושב סיים פאנל בנושא איך מייצרים כלכלה חברתית בישראל? בשל מגבלת הזמנים שהיתה, הוקדש לפאנל כ- 10 דק'. בשל כך לא שמענו את רוב הדוברים. חבל שכך התנהל אחד הפאנלים החשובים בוועידה. עדיף היה לציין את המחסור בזמן בתחילת הפאנל ולבקש מכל דובר להציג את האני מאמין שלו או לחלופין, לוותר על הפאנל ולכבד את הדוברים באי קיום פאנל קצר רוח.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, חתם את הוועידה באמירות חוזרות ונשנות על צוק איתן, ההוצאות שליוו את המבצע וחשיבות בתקציב הביטחון.

בשורה התחתונה, החלק הארי היה מאוד מעניין. ניכרת המקצועיות והחשיבה המעמיקה של אלו שיזמו את הוועידה. וועידות מסוג זה מהוות לטעמי ראיית מאקרו על המדינה בה אנו חיים – תמליל של הפגנת מחאה, וועידה מושקעת ויוקרתית, בכירי המשק ואמירותיהם ופאנל אחד שבלט הצורך בקיומו וצרם הפספוס שלו.

 

[tribulant_slideshow gallery_id="5"]

תגובות סגורות.