שם הכותב: תאריך: 16 ספטמבר 2014

בשבוע שעבר התקיים – הכנס השנתי לבנייה ירוקה בישראל, בארגונה של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, תחת הכותרת "בונים בראייה ירוקת טווח". הכנס מתקיים זו השנה השלישית ברציפות אך עבורי זוהי הפעם השנייה להשתתף בו. הופתעתי לחיוב מהשיפור שחל מהשנה הקודמת. השנה, לאורך כל הכנס בלטה ההתמקדות בנושאים ספציפיים ושיח מעמיק על עשייה בטווח הארוך. דובר על חזון הבנייה הירוקה בדגש על איכות, מנהיגות פוליטית ושימת הציבור במרכז השיח והעשייה.

הכנס התחיל במליאה ובין הדוברים היתה מיכל ביטרמן – יו"ר הוועד המנהל, המועצה הישראלית לבנייה ירוקה. בהרצאתה דיברה על התפתחות מורגשת בתחום בשנים האחרונות וכי הבנייה הירוקה עומדת כיום בצומת דרכים – האם תיהפך לתחום נישתי או תיעשה נגישה לכל אזרח. ביטרמן סקרה את החסמים העיקריים הקיימים היום בתחום כדוגמת מחסור בפרקטיקה בשטח, צורך בהעמקת הידע והסמכת אנשי מקצוע ספציפיים והעלאת המודעות בקרב הקהל הרחב.

אחריה עלה עמיר פרץ, השר להגנת הסביבה שדיבר על הקושי של הציבור להחליט אם הוא מוכן לאמץ את הבנייה הירוקה (בין היתר בגלל יוקר המחייה). לא ניתן היה להימנע מאזכור מבצע צוק איתן, שבעקבותיו נחשפו מבנים רבים ברצועת עוטף עזה שנבנו עם אסבסט וגרמו לזיהומים רבים. החשיבות של בנייה ירוקה בהיבט הבריאותי עלה גם בדוגמא שהציג פרץ על ביה"ס בנתניה בו קיים ויכוח על רמת הקרינה בקרבת ביה"ס.

המליאה הסתיימה בהרצאה יוצאת דופן של האדריכל תומאס ראו (Thomas Rau) שעסקה ב- How to Make Mistakes. בפשטות ובאופן ששבה את לב הקהל דיבר ראו על כך שהדרישות שלנו ממשאבי הטבע גדלות יותר ויותר וצריך להתנהל בתפיסה שכל המשאבים מוגבלים. לשם כך צריך להסתייע במודלים עסקיים חדשים.

התפיסה הצרכנית של כולנו השתנתה וכדוגמא לכך סיפר שבעבר, סבו היה מתקן את טלפון הבית עד שלא נותרה ברירה אלא לקנות טלפון חדש. כיום, כולנו צורכים כל הזמן וקונים ניידים חדשים ללא היסוס, כאשר הניידים הישנים עדין עובדים (וזוהי רק דוגמא אחת מיני רבות). החדשנות עליה כולם מדברים היום ומעודדים יוצרת למעשה עוד זבל – Fast Innovation Creates Waste.

ראו הציג את המודל העסקי העתידי – מעבר מצריכה לביצועים כלומר, הבעלות על חומרי הגלם נשארת אצל היצרן והצרכן ישלם רק עבור ביצועי המוצר (במקום לשלם על המוצר עצמו). כאשר חברה הופכת להיות הבעלים של המוצר, הדבר מאלץ אותה לקחת יותר אחריות על המוצרים ושיהיו עמידים לטווח הארוך. ראו חתם את הרצאתו באמירה כי צריך להתחיל לשנות את עצמנו וסיים בהצגת סרטון של האמנית מרינה אברמוביץ'.

לאחר המליאה התקיימו מספר מושבים במקביל, אני הצטרפתי למושב חדשנות בהוראת בנייה ירוקה ותכנון בר קיימא באקדמיה.

7 מרצים ממוסדות אקדמיים שונים בארץ, עלו זה אחר זה להרצאה קצרה שסקרה את הקורסים שהם מובילים ופרויקטים נבחרים של סטודנטים. בלטו בהרצאתם אדריכל ברק פלמן מבצלאל, שדיבר על תכנוני ערים כתוצר תרבות. פלמן הציג פרויקט של סטודנטיות שעסק בשאלה האם התייעלות טכנולוגית יכולה לחפות בין היתר, על תרבות צריכה והשפעתה על הסביבה. האדריכלית היידי ארד מביה"ס לעיצוב פנים במכללה למינהל הציגה פרויקט גמר של סטודנטים בנושא – עיצוב מחולל שינוי תוך התייחסות לגורמים אדם, חברה ואקלים. בסרטון שהראתה הוצגה תערוכה של סטודנטים "חפרפרות אורבנית"- מרחבים בלתי נראים לאנשים שקופים (בהתייחס למהגרים מאפריקה שגרים בגינת לוינסקי בת"א).

האדריכלית ברכה קונדה מHIT- דיברה על עיצוב בהקשר חברה – התערבות ממוקדת ואקולוגית בסביבה הבנויה בהעצמת הקהילה המקומית, שייכות ושימת האדם במרכז. קונדה הציגה פרויקט של סטודנטים שיצרו מודל עסקי-חברתי בשכונת ג'סי כהן.

ומשם בחזרה למליאה הראשית –

אורי אריאל, שר השיכון והבינוי דיבר על שנת השמיטה שמתחילה בימים אלה, ועל כך שהשמיטה היא ערך חברתי שצריך לבוא לידי ביטוי בהיבטים נוספים מלבד חקלאות. אריאל הזכיר את הצורך לקחת בחשבון את המרקם הקהילתי בתכנון העתידי.

לאחר מכן הוצגו הזוכים בתחרות "לגור ירוק בישראל" שהתקיימה בשיתוף עם קק"ל. לרשימת הזוכים בתחרות.

הפאנל שהתקיים לאחר מכן היה מעניין ואינטראקטיבי, רק חבל שלא הוקדש לו יותר זמן בכנס. בכירי המשק הגיעו לדבר על דרכים להצעדת הבנייה הירוקה לשיח המרכזי. בין היתר דיברו על הצורך בלקיחת אחריות לקידום ידע ועשייה בבנייה ירוקה, כל משתתף בפאנל ותחומו שלו. הפאנל נחתם באמירה כי הציבור הוא הפקטור העיקרי שחסר במשוואה וחייבים לחבר אותו יותר לתחום.

את המליאה חתמה הרצאתו הנלהבת של האדריכל דן זוהר שהציג פרויקטים שונים לקידום דיור בר השגה שהוביל בנורבגיה, תוך הדגשת החשיבות ב- Car Sharing כמודל שמסייע להפיכת האדריכלות הירוקה למיינסטרים.

ברור לכל יוזמי הכנס והמשתתפים כי קיים ידע רב בתחום, אך עדין מורגש שאנו נמצאים בראשית הדרך. ניכרה החשיבה הרבה שנעשתה בהפקת הכנס, להצגת ספקטרום נרחב ככל שניתן לידע והגישות הקיימות בתחום. אסכם ואומר שמגוון ההרצאות בכנס גרמו לי להגיע למסקנה שהבית הבא שלי – יהיה בית ירוק.

[tribulant_slideshow gallery_id="8"]

תגובות סגורות.