שם הכותב: תאריך: 15 מאי 2014

בפורום מעלה שנערך ב-10.3.14 הוצג סקר GlobScan.  הסקר מנתח טרנדים בכ־30 מדינות, ומבקש לבדוק את תפיסותיו של הציבור בנושאי חברה – כלכלה – סביבה.

ע"פ תוצאות הסקר, שלושת הסוגיות המהותיות ביותר העומדות בפני מדינת ישראל הנן נושא הביטחון (40.6%),
כלכלה: יוקר ועלויות המחייה (26.4%),
סוגיות חברתיות מסוג פערים חברתיים ואי שיוון.

הציבור חש כי הממשלה היא האחראית העיקרית לבעיית אי השוויון (46.6%) ולאחריה התאגידים הגדולים (11.2%). בהתאם לכך, הציבור מטיל על הממשלה את עיקר האחריות לפתור את בעיה זו.1

יחד עם זאת למרות הדעה הרווחת בציבור-  לפיה מי שגרם לבעיה הוא זה שצריך לפתור אותה, רמת האמון של הציבור היא כי הסבירות שהממשלה אכן תעשה זאת נמוכה מאוד (33%). הציבור מייחס רמת אמון נמוכה עוד יותר בקרב לכך שהתאגידים הגדולים יעשו זאת (25%). מול רמות אמון נמוכות אלו, נמדדו רמות אמון גבוהות משמעותית ( כלפי מי ממשלה ? תאגידים? שניהם? ) בקרב ארגונים "נייטרלים" כגון מחקר, אקדמיה, ארגוני חברה וסביבה (73%).

בסקטור העסקי תחומי הטכנולוגיה והתרופות זוכים לרמת אמון גבוהה ( 39% ו-37% בהתאמה). ולאחריהם נמצא תחום האלכוהול (24%), עיתונות ובידור (20%), טלפוניה (20%). הסקטור הפיננסי זוכה למידת אמון נמוכה (18%), ורמת אמון נמוכה עוד יותר מקבל סקטור המזון והמשקאות (14%).

באופן מפתיע, למרות שרמת הרגולציה בסקטור המזון והמשקאות יחסית גבוהה, הציבור חש כי בסקטור זה אין מספיק רגולציה ויש להגבירה עוד יותר. במידה מסוימת זה יכול, להסביר את רמת חוסר האמון. כנ"ל דעתו של הציבור גם על תחום הפיננסים.

בתחום המזון והמשקאות הציבור מייחס ערך גבוה מאוד לנושאי בריאות מרכיבי המזון, איכותו והשפעתו על נושאים בריאותיים (27.4%, 12% ו-11.8% בהתאמה), מול סוגיות של מחיר. כלומר – הציבור מוכן לשלם מחיר על המזון אותו הוא צורך ובלבד שהמזון שישווק לו יהיה איכותי.2

מעניין לציין כי להבדיל מהתקשורת, בה מופיעות סוגיות של שכר בכירים, אמת בפרסום וזיהום תעשייתי, החשיבות שהציבור הישראלי מייחס לנושאים אלו בתחום המזון נמוכה מאוד אם בכלל. ( לא הבנתי את הקשר )

בתחום הטכנולוגיה הסוגיה המהותית שהציבור מייחס חשיבות קשורה לנושאי פרטיות ואבטחת מידע. יותר מ-40% מהציבור מייחס חשיבות גבוהה לנושא העמלות של הגופים הפיננסים, כאשר בעקבות העלייה בתוחלת החיים וירידת הביטחון התעסוקתי, הבעיה העובדתית הגדולה ביותר העומדת כיום על הפרק בתחום הפיננסים הינה הפנסיה, אשר מקבלת דירוג נמוך במיוחד של פחות מ-1%.

רוב הציבור הישראלי חושב כי התרופות בישראל יקרות מידי, יש מעט פיקוח ובקרה על התחום, ויש להרחיב את סל התרופות הנחשבות כתרופות מצילות חיים.

לסיכום המלא הקליקו>>>

תגובות סגורות.