שם הכותב: תאריך: 27 אפריל 2015

ללא שם

לפני מספר שנים יצא לאקרנים הסרט "עולם המים" בכיכובו של קווין קוסטנר. מאז יצא לי לחשוב עליו לא מעט פעמים בהקשר של התחממות גלובלית. האם באמת בני האדם ידחקו בכדור הארץ עד שזה יקוץ בהם ויכסה את כולו מים?

בימנו ישנה מודעות גבוהה כמעט בכל תחום, אם זה לגבי איכות המזון שאנו אוכלים, המסרים אליהם אנו חושפים את ילדנו בכל המסכים, הסביבה בה אנחנו חיים והמידע שעומד לרשותנו במרשתת זמין ואנו מוזמנים רק ללחוץ ולקרוא.

כמעט בכל יום מתפרסם מחקר שמזהיר בפני השימוש/החשיפה/ההשפעה של X על חיינו. מחד יש להצפת המידע השפעות שליליות אנו כבר לא יודעים במה להאמין וחיים בחשש וחוסר וודאות. מאידך, יש למידע זה השפעות חיוביות והן באמת הגברת המודעות של כלל האוכלוסייה לנושאים בוערים במיוחד. אחד הנושאים החשובים ביותר לטעמי הוא שמירה על איכות הסביבה. אם בעבר כל אדם חי כגוף נפרד מהסביבה הרי שהיום רוצה אני להאמין כי כל בית אב דואג לכל הפחות למיחזור של פלסטיק ונייר.

ההבנה כי אנחנו והסביבה אחד הם וכל פגיעה בסביבה תגרום בסופו של דבר במבחן התוצאה לפגיעה בנו, חלחלה גם לעולם הפיננסי והיום הנושא של קיימות, עליו רוצה אני להרחיב, הוא חלק בלתי נפרד בקבלת ההחלטות הכלכליות שעושה כל גוף עסקי.

המושג קיימות (Sustainability) הוטבע בשנת 1987 בדו"ח ועדת ברונטלנד של "המועצה העולמית לסביבה ופיתוח", ומשמעותו פיתוח צרכי ההווה מבלי לפגוע ביכולת של הדורות הבאים לספק את צרכיהם.
כלומר, על בני האדם למצוא את "שביל הזהב" בו הם מצליחים לממש את צרכיהם ובד בבד דואגים לעתיד הן מבחינה כלכלית, חברתית וסביבתית.      אם נחזור רגע אחורה על מנת  להבין את הקשר בין קיימות לכלכלה, עובדתית בני האדם מכלים את משאבי כדור הארץ, מתחילת האבולוציה על ידי צריכת מזון, שתיה והשימוש באש הם שינו את הרכבם של צמחים, חיות והסביבה. לפני 10,000 שנה קמו קהילות חקלאיות שסמכו על סביבתן הטבעית. כאשר התפתחה התעשייה בין המאות 17-19 נהנו בני האדם מחומרי הגלם: נפט, פחם וגז טבעי. רק בראשית ה- 121 החלה להתעורר מודעות בקשר לסכנות אפקט החממה שמביא להתחממות גלובלית. (למידע נוסף) למעשה ההשלכות החברתיות והאקולוגיות של פעילות כלכלית היא הקשר שבין קיימות לכלכלה.

אם כן מהו הקשר בין קיימות לבין ניהול סיכונים פיננסים?

חברות גדולות הבינו שעליהן לקחת אחריות אישית על פעילותן ועליהן לחשוב על ניהול הסיכונים הסביבתיים בקבלת החלטות השקעה, שכן באם יגרמו נזק לסביבה הם עלולים לשאת בסיכון תפעולי, תדמיתי, רגולטורי וסיכון משפטי. ולכן, בכל ניתוח של קבלת החלטות כלכליות יש להביא היבטים חברתיים, תרבותיים ובריאותיים. אם נביא דוגמא להשלכות אלו, בינואר 2014 הורשע מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר ונקנס בסכום של 17.5 אלף שקלים בגין זיהום מי הים. לפי גזר הדין, תשלם חברת הנמל קנס בסך 900 אלף שקל עבור הקרן למניעת זיהום ים במשרד להגנת הסביבה, וכן תחתום על ערבות בסך 1.8 מיליון שקל שלא תעבור עבירות דומות במהלך שלוש השנים הקרובות.

באותו ההקשר רק מנקודת מבט שונה, חברות שונות המשקיעות בחברות אחרות בוחנות את ההשקעה שלהן באמידת הקריטריונים הסביבתיים והן לא ישקיעו בתעשיות הפוגעות בבעלי חיים, המשפיעות על התחממות כדור הארץ, אנרגיה גרעינית ועוד. דוגמה ליישום אסטרטגיה של סינון שלילי בכל הנוגע לסיכונים סביבתיים היא חברת ההשקעות Aviva Investors המנהלת מספר קרנות הנמנעות מלהשקיע בחברות, על בסיס קריטריונים סביבתיים. כך, Aviva Investors Sustainable Future Absolute Growth, קרן המנהלת נכסים בהיקף של כ־50 מיליון ליש"ט, אינה כוללת בתיק ההשקעות שלה חברות שאינן עומדות בקריטריונים של שינוי אקלים, ייצור חומרי הדברה וכריתת יערות. חברה שבעבר עמדה בקריטריונים ועברה שינוי אל מתחת לסף כניסה – מניותיה יימכרו תוך חצי שנה. אתגר הקיימות הוא לרסן את הצריכה המערבית ולהעלות את רמת החיים במדינות המתפתחות בלי להגדיל את ניצול המשאבים ואת הנזק לסביבה. כדי לעשות זאת יש להשתמש באסטרטגיות ובטכנולוגיות אשר מנתקות את הקשר בין צמיחה כלכלית ובין נזק לסביבה ודלדול משאבים. היום נושא הקיימות צובר תאוצה וניתן לראות חברות רבות מאמצות לעצמן אסטרטגיות לקיימות.

למעשה נושא הקיימות כפי שאנו מבינים רלוונטי לגבי כל תחום בחיים, בעולם העסקים הוא הופך להיות חלק בלתי נפרד מהחשיבה העסקית וחברות רבות מאמצות את הגישה מתוך הבנה שלשם העולם צועד ועל מנת להמשיך להפיק רווחים עליהם לחשוב על הטווח הארוך ולא רק על הטווח הקצר ולכן השמירה וההתחשבות בסביבה היא הכרחית להמשך קיומם.

בעיני לא משנה מאיזה אינטרס מונעים הגופים העסקיים, האחריות האישית שלוקחת על עצמה החברה כולה על מצבה ועל מצב כדור הארץ מבורכת.

הלא בסופו של דבר מתפקידנו לדאוג לעתיד ילדינו, נכדנו ולכל אלו שיבואו אחרינו.  כולי תקווה שלא יבוא היום בו יכוסה כדור הארץ מים ושתמונה זו תהיה לעד רק תמונה מהסרט "עולם המים"…

תגובות סגורות.