שם הכותב: תאריך: 19 ינואר 2013

מחירי השכירות ויוקר המחייה הוציא בקיץ 2011 אלפי ישראלים לרחובות. בניהם גם סטודנטים רבים שחלקם אף בחרו להגדיל ולעשות והקימו כפר סטודנטים בעיר לוד. אותו כפר משך אליו עשרות אנשים שהחלו לשקול ברצינות מעבר לעיר. אחת מהן הייתה אביטל בלונדר. אביטל, פעילה חברתית בכל שנות חייה, התאחדה עם קבוצת אנשים שהתכוונו גם הם להקים את ביתם בלוד וביחד הקימו את קהילת הצעירים בלוד.

אביטל בת 28, במקור מירושלים אבל כבר הרבה שנים בת"א, מעידה על עצמה שהיא עוסקת בעשייה חברתית מהרגע שהיא זוכרת את עצמה. בצה"ל שירתה בחוות השומר ועסקה בחינוך והכשרה של אוכלוסיית מקא"מ, בתקופת לימודיה היא התנדבה בארגון פעמונים ואף ניהלה סניפים סטודנטיאליים, עסקה בחינוך במוסדות חינוך פורמאליים ובתי פורמאליים, עבדה בקרן מוזס וולפוביץ ובעמותת "למרחב".

פתאום קם אדם במדינת ת"א ומחליט לעבור ללוד? למה דווקא לוד?

"באותה תקופה הייתי בתהליך של קניית דירה בת"א, אז גרתי בשכונת נווה צדק ולא חשבתי לעזוב את העיר. הייתי אפילו בשלבים מתקדמים של חיפוש וראיתי המון דירות. יום אחד נחשפתי לכתבה על כפר הסטודנטים בלוד. פתאום זה קרץ לי, מעבר לקרבה לת"א פתאום הבנתי שיש בלוד הזדמנות גדולה בעבורי. למרות כל הנאמר אני מאוד אוהבת את ת"א ועדיין מקפידה לבקר."

לאחר שאביטל מסיימת לקרוא את הכתבה אודות כפר הסטודנטים קורה לה משהו. היא מוצאת את עצמה מתחילה לחקור את הנושא ומבלה שעות בחיפוש בגוגל. בראשה מתבשל רעיון להקים קבוצת צעירים בלוד. בסופו של דבר היא מגיעה לאביב וסרמן, מנכ"ל הקרן לפיתוח לוד. היא שולחת לו דוא"ל וזה חוזר אליה בהתלהבות גדולה ומזמין אותה לסיור בעיר. לאחר יומיים שלושה אביטל מגיעה ללוד ומבקשת לראות הכל. היא מבקשת שלא יסתירו ממנה דבר ורוצה לראות גם את החלקים הטובים וגם את אלו שפחות.

מה קורה לך כשאת חוזרת מהסיור?  

"הסיור גרם לי להבין שיש פוטנציאל אדיר בלוד ואפשר לעשות בה דברים מדהימים. כשחזרתי הביתה לתל אביב, התיישבתי מול המחשב והפעם התחלתי לכתוב, טקסט די ארוך למען האמת", היא משחזרת במהירות. "כתבתי על כל מה שעברתי לפני ואחרי הסיור בלוד. תוך כדי כתיבה ביצעתי בירורים פרקטיים על ממוצעי מחירים של שכירות ורכישת דירות בעיר. את הנתונים האלה הכנסתי גם למכתב שנשלח בסופו של דבר ל-200 אנשים ברשימת התפוצה שלי. המייל רץ ברשת והפך ויראלי. אנחנו מדברים על התקופה של המחאה החברתית כך שמהר מאוד אנשים התחילו להגיב. קיבלתי למעלה מ-60 תגובות רציניות, של אנשים שביקשו לבוא ולראות על מה אני מדברת. שבוע לאחר מכן הוצאנו סיור ראשון לעיר שאליו הגיעו 15 איש. כעבור עוד שבוע, הוצאנו סיור נוסף ל-25 איש. מהסיור השלישי הבנתי שגם אני צריכה לעבור."

אביטל בלונדר

אביטל בלונדר בסיור מודרך בעיר לוד

איך בכלל מקימים קהילה?

"אני מודה שבהתחלה גם לי לא היה כל כך מושג מה עליי לעשות. לא ידעתי דברים אלמנטאריים כמו עם מי לעבוד ועל מה לעבוד. בערך אחרי חודש וחצי פנו אליי עמותת תור המדבר, חממה לקהילות, מלווים יזמים וקבוצות. חברי העמותה הזו מגיעים ממקום חינוכי חברתי.

מה הייתה מטרה שלשמה הקמתם את הקהילה? מה אתם רוצים להשיג?

"המטרה שלנו היא לתת מענה לכל חברי הקהילה שרואים במעבר ללוד ערך חברתי ומאמינים כי בקבוצה ניתן להוביל מהלכים בצורה יעילה ונכונה יותר עבור חברי הקבוצה ועבור העיר

אז מה בעצם תפיסת העולם שלכם?

"העצמה חברתית– מגוון התרבויות בלוד הן נכס, הן לא הבעיה אלא הפתרון, יש לתת להן פלטפורמה ואפשרות לבוא לידי ביטוי.. זה מנוף שיהפוך את העיר לאחת הערים המעניינות בארץ.

חיזוק הרשות המקומית– לתת מענה לצרכים של התושבים, אנחנו עושים מה שהעירייה הייתה צריכה לעשות, זה דורש הרבה אנרגיות, כאשר בסוף אנחנו רוצים שהם יתנו מענה טוב יותר לתושבים.

פיתוח בר קיימא– פיתוח אורבני, ביסוס העיר כאתר התיירות הגדול ביותר באזור המרכז, שיקום שכונות ושטחים ציבוריים, הקמת פארק ירוק שיקיף את העיר משני צידיו של כביש 40."

תיירות בעיר לוד

השאיפה היא לבסס את העיר כאתר התיירות הגדול ביותר באזור המרכז

נשמע שאתם מתעסקים בפעילות שהעירייה אמורה לבצע. זה לא גורם לחיכוכים בין הקבוצה לראשות המקומית?

"תראה, להצליח לקדם מהלך שהוא למעשה מהלך עירוני זה אתגר גדול. למרות זאת, ראש העיר ממש תומך בנו ואפילו מנסה לעזור. זה עוזר לו לקדם את תפיסת העולם שלו. עדיין הדינאמיקה מאוד עדינה, אנחנו מקפידים לשתף את העירייה בכל צעד. בנוסף אני וראש העיר הקמנו וועדת היגוי עירונית ואנחנו מקדימים אותה ביחד.

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

מאוד מקווה שאהיה בלוד, מקווה שאוכל לנהל את השיחה איתך בפארק שאנחנו נקים או לשתות איתך קפה בבית קפה שנקים. מעבר לזה אני מקווה שאני אהיה בעמדת קבלת החלטות משמעותית שתוכל לשנות את המערכת מבפנים.

תגובות סגורות.