שם הכותב: תאריך: 30 דצמבר 2016

בשבוע האחרון התקיימו במכללה הבחירות השנתיות לאגודת הסטודנטים. כולנו צפינו במכללה מתקשטת בסרטים ושלטים, חלקם צהובים וחלקם סגולים. רובנו גם נתקלנו לפחות בשני נציגים אשר ניסו להרוויח עוד קול בקלפי.

1ef795b0f9f64ee99acc9b7a2bcb34c0

שיחת שכנוע שכזו עם אחד הנציגים, הובילה אותי באופן כמעט אינסטינקטיבי (לאור עיסוקי הצנוע בתקציבים) לשאול שאלה שבעיני נראתה די בסיסית: "תגיד, מה התקציב של האגודה?" נתקלתי במענה מגומגם ומהוסס של אדם שאינו בטוח בתשובתו.

ומנגד, בחודשיים האחרונים מתקיימים בכנסת ישראל דיוני התקציב – אחת מאבני היסוד בדמוקרטיה הישראלית. אחת מהדרכים לבחון את סדרי העדיפויות של כל ארגון, בין אם ממשלתי ובין אם לאו, היא דרך התקציב – "הראה לי את ספריך, ואגיד לך מי אתה".

משרד האוצר הגיש, בסוף חודש אוקטובר, ולראשונה, במסגרת "כנסת ירוקה" על דיסק און קי ולא בעותק קשיח, לכל אחד מ- 120 חברי הכנסת את ספרי התקציב של כלל משרדי הממשלה

קריאה בעיון של עיקרי חוברת התקציב (אשר מהווה מעין תקציר) יכולה לתת לקורא מושג כללי לאן הממשלה הנבחרת מכוונת בשנתיים הקרובות, אילו רפורמות מתוכננות להתבצע ומה גובה התקציב של משרד ממשלתי כזה או אחר. קריאה קצת יותר מרחיבה תספר לכם כמה המשרד לביטחון פנים מתכנן להוציא השנה על מרכיבי ביטחון, וכמה משרד החינוך מייעד למשכורות.

במידה ותקציב לא מאושר, הממשלה נופלת. התקציב הוא עד כדי כך קריטי למתווי מדיניות – אין הסכמה בין הקואליציה – הממשלה נופלת, תכנית העבודה לא מתכנסת – הממשלה נופלת, אין שמירה על כללים פיסקאליים נאותים – הממשלה נופלת.

אין בכוונתי להביע דעה באשר לאפקטיביות התהליך המתרחש בכנסת. אבל אפשר ליישם כמה מהתהליכים שנהוגים בירושלים גם בהליך הדמוקרטי שמתחרש בתוך המכללה- הבחירות לאגודת הסטודנטים. בתור חברת אגודת הסטודנטים אני רואה בפני הזדמנות פז לחולל שינוי בתחום השקיפות והבקרה בקרב האגודה. אז, יו"ר אגודת הסטודנטים, עכשיו נסתיימה ספירת הקולות וברכות על המינוי. אשמח אם תענה לי על כמה שאלות קצרות:

2dce2bd7ddb74ec29c5e787448c6972e

מהו תקציב האגודה?

מה היה התקציב בשנת 2015?

האם עמדתם בתכנית העבודה שקבעתם לעצמכם?

כיצד הוא מתחלק בין תלמידי תואר שני לתואר ראשון?

האם הוא מנוהל כמשק סגור?

האם יש מימון נוסף מעבר לתשלום דמי החבר?

כיצד הוא מתחלק בין שמונה המחלקות שמפורסמות באתר האגודה? (בדיקה קצרה תראה לכם שקיימת מחלקת מילואים ואפילו דת – ולא רק מחלקת תרבות)

מהי מידת ההשקעה פר תלמיד?

כמה הולך לשיפור ההסעדה? הספריות? פינות הלמידה? לאירועים חברתיים?

לאחר חיפוש די ארוך באתר אגודת הסטודנטים של המכללה, מצער אותי שמידע מסוג זה אין בנמצא. אבל היי, בדיוק נבחרת! יש לך הזדמנות לחולל שינוי!

שקיפות, בקרה ומעקב אינן מילים גסות. אלה אבני יסוד חשובות בקיום הליך תקין בכל ארגון שמכבד את עצמו. ישנם אינספור מהלכים קלים לביצוע בכדי ליצור אמות מידה בסיסיות בתחום השקיפות והבקרה באגודת הסטודנטים:

  1. כנס תכנית עבודה – קיום כנס (פתוח לקהל הרחב) בו אגודת הסטודנטים תציג את תכנית העבודה שלה לשנה הקרובה ותאפשר לסטודנטים להגיש לפתחה הצעות נוספות, הסתייגויות וגם התנגדויות.
  2. תקציב – אגודת הסטודנטים תייצר, מדי שנה בשנה, חוברת תקציב המפרטת את תכנית העבודה שלה באופן מלא; החוברת תגיע לתיבת המייל של כל סטודנט וסטודנט וגם כאן נוכל להגיש הצעות נוספות, הסתייגויות והתנגדויות. טרום בחירות, כל מועמד יכין לעצמו הצעת תקציב שכזו – ויסביר באופן מבוסס ומנומק מה הוא הולך לעשות עם הכסף בשונה מהמתחרה שלו.
  3. ביצוע מול תכנון – הליך בקרה די פשוט בו אגודת הסטודנטים תנהל (ותדווח) פגישות עיתיות באשר להתקדמות תכנית העבודה, שינויים מרכזיים בתכנית העבודה ונושאים נוספים.

אז לפני שאנו מדברים גבוה גבוה על לחולל שינוי במקומות אחרים, אני מציעה שנתחיל בקטן ובתוך הבית. מגיעה לנו אגודת סטודנטים בסטנדרט אחר – שקופה, פתוחה ומבוקרת.

 

 

תגובות סגורות.