שם הכותב: תאריך: 05 מאי 2013

בתאריך י' באייר, יום הולדתו של חוזה המדינה, צוין בישראל יום הרצל. מטרת יום זה נועדה "להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של בנימין זאב הרצל, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני".

יום הרצל

החזון הציוני

המטרה הבסיסית של החזון הציוני הייתה השגת מדינה לעם היהודי, מטרה שמומשה עם הכרזת העצמאות לפני 65 שנה. אך מעבר למטרה ראשונית זו, הרצל שאף להקים "חברת מופת" – חברה מודרנית ומתוקנת. חברת המופת של הרצל כוללת מספר מאפייני יסוד בינהם: ערבות הדדית ודאגה לחלש, הבטחת רמת חיים סבירה, תוך הבטחת עבודה ושירותים חברתיים בסיסיים ההולכים ומשתפרים ובנוסף, הסכמה חברתית רבה יחד עם ריבוי דעות, תוך סובלנות הדדית.תפיסתו החברתית של הרצל

מה בין "חברת המופת" של הרצל לאחריות התאגידית?

ראשית, מקובל לסווג את תחומי הפעילות של האחריות התאגידית  לשלושה תחומים מרכזיים:

  • סביבה: הקטנת השפעות סביבתיות שליליות, התייעלות אנרגטית, מיחזור חומרי גלם, טיפול בשפכים.- אפשר להוסיף כאן קישור לאחד הפוסטים שלה בנושא
  • חברה: ציות לחוקי עבודה, תרומה לקהילה והתנדבות עובדים.
  • "התנהגות עסקית נאותה": שמירה על כללי אתיקה,  יחס הוגן לכל בעלי העניין של הארגון, דיווח, דיאלוג ושקיפות בנושאים חברתיים-סביבתיים.

האחריות התאגידית מבוססת על העיקרון לפיו לגופים עסקיים קיימת אחריות על הקהילה והסביבה בה הם פועלים, וזאת כיוון שיש להם השפעה עצומה על סביבה זו. לגופים עסקיים, ולתאגידים גדולים, רב לאומיים בעיקר, יש יכולת גדולה לפגוע או להיטיב עם הסביבה בה הם פועלים. הדרך המוכרת והקלה ביותר להיטיב עם הסביבה נעשית באמצעות פעילות פילנתרופית כגון תרומות כספים וחלוקת מזון לנזקקים. אך מעבר לפעילות זו, שלרוב היא נקודתית, באפשרותם להיטיב לאורך זמן ובאופן משמעותי יותר. גופים הדואגים לאכוף את כללי העבודה בכל הנוגע להעסקת קטינים, שעות עבודה, תנאי עבודה פיסיים נאותים, תשלום שכר הוגן (בניגוד ל"שכר רעב") – שומרים על זכויות אדם בכלל וזכויות עובדים בפרט.

גופים עסקיים המתנהלים בשקיפות ודיווח, תורמים בין היתר ליצירת אתיקה עסקית. השקיפות יכולה למנוע או לפחות להקטין משמעותית מקרי שוחד והדיווח של אותם גופים, מוכיח כי הם מוכנים לקחת אחריות על תוצאות מעשיהם- חסר משהו קונקרטי, אפשר להוסיף מקרה לדוגמא (למשל תנובה שלא מקיימת שקיפות מלאה וזה מוביל להתנהלות המנוגדת למה שמוזכר בפסקה)

גם בנושאים הקשורים לשמירה על הסביבה, יש לגופים עסקיים יכולת השפעה עצומה בכל הקשור לצמצום ו/או מניעה של זיהום סביבתי הנובע מפעילותם, מוצריהם ומהשירותים שהם מספקים. מפעל ששומר על הסביבה אינו מזהם את האוויר, הקרקע ומקורות המים, וככזה הוא לדוגמה ידאג לטיהור השפכים התעשייתיים היוצאים משטחו. בנוסף, ביכולתם לתרום רבות לחסכון במשאבי טבע על-ידי התנהלות סביבתית נכונה כגון: החלפת תאורה לנורות לד אשר תורמת להתייעלות אנרגטית וחסכון בחשמל, התקנת פאנלים סולאריים מקטינה את צריכת החשמל של אותו מפעל, שימוש חוזר ומחזור מקטין את כמות הפסולת וכדומה.

אחריות תאגידית היא ללא ספק אחת הדרכים להשגת חברת מופת אליה הרצל שאף: שמירה על חוקי העבודה תורמת להבטחת ביטחון סוציאלי ורמת חיים סבירה, העסקת אוכלוסיות מוחלשות תורמת לערבות ההדדית ודאגה לחלש. גופים עסקיים המעודדים גיוון תעסוקתי בכל דרגי הארגון תורמים למניעת אפליה, לפלורליזם ולסובלנות כלפי האחר.
בימים בהם החברה הופכת להיות פחות ופחות חקלאית ויותר ויותר מוכוונת תעשיה ושירותים ובמקביל, גופים עסקיים משפיעים יותר על החברה והסביבה, אחריותם בהשגת חברת מופת גדלה.

בספרו אלטנוילד, הרצל כתב: “… אנחנו מאמינים שאידיאל נושא עימו יתרונות גדולים ומועילים ביותר לקהילה של בני אדם, ואף נאמר בגלוי שחברה לא יכולה להתקיים בלעדיו. האידיאל הוא שמוביל אותה. גם את האמת הזאת לא גילינו, היא עתיקה כימי העולם. כשם שהלחם והמים חיוניים ליחיד, כך האידיאל חיוני לחברה. הציונות שלנו שהביאה אותנו לכאן, ועתידה להעלות אותנו לפסגות תרבות חדשות ולא מוכרות, היא אידיאל אינסופי”.

ולי רק נותר לצטט את מילותיו שגם היוםאחרי כל כך הרבה זמןעדיין נכונות "אם תרצו אין זו אגדה".

תגובות סגורות.